Pojmy, které byste měli znát při výběru půjčky | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Pojmy, které byste měli znát při výběru půjčky


Půjčky jsou dnes spojeny s celou řadou pojmů, ve kterých je nutné se vyznat. Proto zmíníme několik nejčastějších a nezapomeneme přitom na vysvětlení toho, co přesně znamenají a jaká fakta vlastně o dané půjčce říkají.

Půjčky jsou dnes spojeny s celou řadou pojmů, ve kterých je nutné se vyznat. Proto zmíníme několik nejčastějších a nezapomeneme přitom na vysvětlení toho, co přesně znamenají a jaká fakta vlastně o dané půjčce říkají.

Ručení a ručitel

Jde o pojmy velmi podobné. Už název jasně napovídá, že jde o nutnost se něčím zaručit. Když se podíváme jako příklad na půjčky bez ručitele, tak se jedná o úvěrové produkty, u kterých není nutné mít k dispozici třetí osobu, která bude součástí smlouvy a na kterou se bude poskytovatel obracet, pokud žadatel nebude své závazky splácet. Druhou možností je klasické ručení, které už je spojeno s nemovitostí. Ručeno může být různými typy, kam řadíme třeba:

• Domy a byty
• Rekreační či výrobní objekty
• Pozemky

Úrok a RPSN

Důležitá dvojice pojmů, která jasně souvisí s tím, nakolik je půjčka výhodná. Úrok jer procentuelní sazbou, kterou si volí většinou samotný poskytovatel a uvádí tak, kolik na vás vydělá a o kolik se vám půjčka prodraží. Je ale jenom částí toho, co může půjčku celkově zdražovat. Proto je důležité zmínit i druhý pojem, kterým je RPSN. Jedná se o roční procentuelní sazbu nákladů, která také jasně ukazuje výhodnost půjčky. Zde ale v souvislosti se všemi náklady, které jsou účtovány. Čím je RPSN lepší, tím lépe. Může být dokonce i nulové. Příkladem je půjčka, která nabízí žadatelům, kteří chtějí půjčku poprvé, získat ji zcela zdarma. Jde ale spíše o reklamní akci, než jasný standard.

Registry

Databáze, ve kterých jsou lidé evidováni. Mohou existovat pozitivní registry, kde lze zjistit, že lidé své závazky bez problémů splácí. Dané registry ale nejsou příliš využívané. O to více jsou využívány ty negativní. Tam je člověk zapsaný ve chvíli, kdy správně a včas nehradí své půjčky, nebo má problémy s jinými závazky. Registrů existuje několik, ale nejznámější je rozhodně tato konkrétní trojice:

• Bankovní registr klientských informací
• Nebankovní registr klientských informací
• Solus

Splatnost

Jde o dobu, po kterou bude půjčka splácena. V souvislosti s nabídkou na bankovním a nebankovním trhu může být skutečně různá. Třeba rychlá půjčka je spojena se splatností, která je v řádech několika dní, až týdnů. Spotřebitelské půjčky mohou mít splatnost v letech, a pokud jde o hypotéky, tak nejsou výjimkou třeba desítky let. V souvislosti se splatností je nutné připomenout, že čím je půjčka splácena déle, tím je sice splátka menší, ale celková přeplacená suma je vaší.
Potvrzení o příjmu

Dokument, kterým se prokazuje, že má žadatel o půjčku příjem, a jaká je jeho výše. Klasické potvrzení o příjmu je list papíru, který je potvrzený účetním oddělením firmy, nebo jinou kompetentní osobou. Dnes už mohou existovat půjčky, kde se nevyžaduje vůbec, nebo kde se zjišťování příjmu realizuje jiným způsobem. A to například zavoláním do dané firmy, nebo tím, že je vyžadován výpis z bankovního účtu. Záleží jenom na poskytovateli, jakou cestou se vydá.

Hotovostní a bezhotovostní půjčka

První příklad je úvěrem, kdy jsou peníze vyplaceny v hotovosti. Tedy na ruku. A to například na pobočce, nebo prostřednictvím obchodního zástupce, který je přiveze. Bezhotovostní půjčka je naopak úvěrem, kdy jsou peníze posílány bezhotovostním převodem. Tedy z účtu poskytovatele na bankovní účet žadatele.
Účelová a neúčelová půjčka

Také velmi důležité pojmy. Účelová půjčka je takový typ úvěru, který je nutné použít jenom na určitou věc, nebo věci. A toto je nutné doložit. Oproti tomu neúčelová půjčka je naopak úvěrem, u kterého je jistota toho, že je jenom v rukou samotného žadatele, ne co peníze použije. Pochopitelně nemusí účel využití předem, ani potom nikomu sdělovat, ani jakkoliv jinak dokládat.Kontakt:

Aleš Bakla
a.bakla@seznam.cz


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 31. 8. 2017 9:20
Kategorie: Finance
Název zdroje: Aleš Bakla (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Reklama
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.