Podle expertů na IT udělal nejvyšší soud průlomové rozhodnutí | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Podle expertů na IT udělal nejvyšší soud průlomové rozhodnutí


Praha/Ostrava – Počítačoví experti vítají rozhodnutí Nejvyššího soudu, které přináší nové pohledy na problematiku zneužívání firemních počítačů k soukromým účelům. Zákon vcelku jednoznačně vymezuje možnosti zaměstnavatele, který je oprávněn omezit využívání firemních počítačů k soukromým účelům.

„Postup zaměstnavatele při kontrole a dohledu nad činnostmi zaměstnanců při práci na PC nebyl jednoznačně upraven. Proto považujeme rozhodnutí Nejvyššího soudu jako průlomové,“ říká specialista na IT bezpečnost Jiří Pudich ze společnosti Premium Systems, která se dlouhodobě zabývá bezpečností. Ten také upozorňuje, že někdy může dohled na zaměstnanci zasahovat do deklarovaných práv a svobod.

„Je pravdou, že právě výkon kontroly a dohledu nad počítači zaměstnanců může v některých podobách zasahovat i do zákonem deklarovaných práv a svobod zaměstnanců nebo přinejmenším přinášet nepříjemná morální dilemata,“ upozorňuje bezpečností specialista Pudich.


Kontrolu musí dělat profesionálové
Podle IT odborníků by citlivá oblast kontroly měla být svěřena pouze dobře kvalifikovaným osobám nebo firmám, s vysokou mírou osobní a morální odpovědnosti. Kontrola nesmí být totiž vnímána jako úmyslné narušování soukromí či snaha o "špiclování". Naopak by se mělo jednat o neosobní dohled, který zaměstnavateli poskytuje přehled, zda jsou či nejsou firemní počítače vyžívány k účelům předem stanoveným.

Využitím např. vhodného bezpečnostního softwaru pak lze dosáhnout vyváženému stavu - zaměstnancům jsou známa jasná pravidla a zaměstnavatel má autoritu, která na ně formálně dohlíží. Je možno tak předejít extrémním případům, kdy činnost zaměstnance stahující si například dětskou pornografii na firemním počítači přináší zaměstnavateli více bezpečnostních rizik než užitku.
Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
http://www.commservis.com
734 335 909
+420 495 279 247


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 2. 10. 2012 12:03
Kategorie: Informační technologie
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.