Po lékařích míří do Rakouska a Německa také ošetřovatelé a sestry | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Po lékařích míří do Rakouska a Německa také ošetřovatelé a sestry


Česká Republika – Po odchodu českých lékařů do zahraničí začal v České republice nový trend. V posledních šesti měsících začali lékaře následovat pečovatelé či osobní asistenti. Největší podíl ošetřovatelů proudí ze zemí východní Evropy do Rakouska a Německa. Tam však často narazí na dvě překážky. Tou první je nedostatečná jazyková vybavenost a tou druhou je nezvládnutí kulturních rozdílů.

„Pečovatelky a asistenti mířící do německy mluvících zemí za prací jsou obecně velmi dobře odborně vybaveni, ale nejsou například dobře připraveni na zvládání specifických situací v cizím jazyce. Komunikace se seniorem, podávání léků, či konzultace s lékařem jsou nedílnou součástí jejich každodenní praxe,“ komentuje situaci koordinátorka projektu pro Českou republiku Martina Honsová z výzkumné agentury Commservis.com, která mezinárodní projekt v České republice zastupuje.

Podle zkušeností z Rakouska a Německa se tak na rozdíl od lékařů vrátí dva ze tří ošetřovatelů, kteří se nepřizpůsobí specifickému německému a rakouskému prostředí. Proto v rámci mezinárodního projektu BID – Betreuerinnen - Qualifizierung in Deutsch (Kvalifikace pečovatelek v němčině), vznikla v Čechách jedinečná iniciativa, jejímž cílem je vytvořit studijní materiály, díky kterým by se pečovatelé na práci v německy mluvících zemích připravili.

Asistentkám před odjezdem pomůžou speciální učebnice

V rámci projektu Betreuerinnen - Qualifizierung in Deutsch, který probíhá za podpory Evropské unie v rámci Programu celoživotního vzdělávání za účasti deseti organizací z osmi partnerských zemí převážně východní Evropy, vznikne do podzimu roku 2014, kdy projekt oficiálně končí, velké množství studijních materiálů, které budou pomáhat asistentkám a pečovatelům v přípravě na výjezd za prací do Rakouska nebo Německa.

„Zakládáme si hlavně na jednoduchosti a přehlednosti všech materiálů, vévodit jim budou letáčky s tematicky členěnými slovíčky. Také se chystá učebnice pro nácvik dialogů a běžných situací,“ uzavírá Honsová.
Kontakt:

Bc. Martina Honsová
koordinátor projektu pro Českou republiku
honsova@commservis.com
www.bid-projekt.eu
+ 420 724 317 93
+420 495 279 247


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 10. 5. 2013 14:52
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.