Papež povolil mnichům postní pivo. V Želivě navázali na tradici | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Papež povolil mnichům postní pivo. V Želivě navázali na tradici


Želiv – Želivský klášterní pivovar připravil speciálně na postní dobu šestnáctistupňové polotmavé pivo z pěti druhů sladů. Navázal tak na tradici ze 17. století, kdy mniši řádu sv. Františka z Pauoly v klášteře Neudeck ob de Au v Mnichově vařili zvlášť silné sladové pivo, kterému se přezdívalo tekutý chléb.

„Toto pivo pili mniši i v době postu, protože jim dodávalo sílu a energii. Měli však pochybnosti, zda neporušují půst a tak se rozhodli požádat Svatého otce Inocence X. o schválení pití svého piva i v době postní. Poslali mu pivo na ochutnání. To se ale po cestě zkazilo. Papež ho shledal ho tak nechutným, že považoval jeho pití za velký sebezápor přínosný pro duši mnichů a proto pití tohoto piva povolil i době postu,“ popisuje želivský sládek Jiří Novák. Od těch dob vařila silná postní piva většina klášterních pivovarů.

V Želivě se vařilo pivo už ve 14. století
První zmínky o vaření piva v premonstrátském klášteře v Želivě jsou ze 14 století. Výroba byla přerušena začátkem 20. století, protože klášter včetně pivovaru schvátil požár. K obnovení pivovaru došlo v roce 2003. Kvůli staré technologii byla však výroba piva ukončena v roce 2009. O rok později Kanonie premonstrátů založila nový pivovar, pořídila moderní technologie a pustila se do výroby tradičního piva. Toto speciální pivo můžete ochutnat v Želivském pivovaru a vybraných prodejnách v Praze a Brně.Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
http://www.commservis.com
734 335 909
+420 495 279 247


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 5. 3. 2013 21:46
Kategorie: Společnost a životní styl
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.