Památky v Pardubickém kraji otevírají brány | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Památky v Pardubickém kraji otevírají brány


S příchodem jara otevírají památky ve správě Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích své brány. Návštěvníci se mohou těšit na celou řadu zajímavých akcí.

Zámek v Litomyšli uvítal první návštěvníky již v sobotu 24. března. Pro tuto sezonu byla představena nová prohlídková trasa Byl jednou jeden domeček, která ukazuje nejen historické pokojíčky a domečky pro panenky, ale také to, jakým způsobem se měnila výstavba na zámeckém návrší prostřednictvím 3D modelů. Stejně jako v minulém roce bude otevřená prohlídková trasa Komu straší ve věži, nyní však inovovaná, s novými strašidly od tvůrců filmu Kuky se vrací a do 31. května 2012 potrvá na zámku výstava Odkrývání dobře utajených houslí aneb Miroslav Horníček: člověk, herec, spisovatel, výtvarník.
Podobně i zámek ve Slatiňanech uvítal první návštěvníky již o víkendu 24. a 25. března. Na zámecké prohlídkové trase byla nově otevřena reinstalovaná lodžie, na niž se vrátily vídeňské veduty z přelomu 18. a 19. století a další dobové zařízení, a dále byla návštěvníkům zpřístupněna pracovna kněžny. Slatiňanský zámek má v dubnu otevřeno o víkendech a svátcích.
Hrad Kunětická hora zahájí sezonu v pátek 30. března lampionovým průvodem z parkoviště na hrad a večerními prohlídkami. Sraz účastníků s lampiony v 19:30 na parkovišti pod hradem.
Hrad Litice otevře své brány v sobotu 31. března. Na tento den i na neděli 1. dubna připravil spolu s firmou Povodí Labe, státní podnik Dny otevřených dveří na vodní elektrárně Litice nad Orlicí pod hradem. V rámci 80. výročí od spuštění vodní elektrárny Litice nad Orlicí, která je unikátním technickým dílem, se budou konat od 10:00 do 16:00 prohlídky elektrárny zdarma s odborným výkladem.
V expozici lidového stavitelství na Veselém Kopci bude zahájena jubilejní, 40. návštěvnická sezona v sobotu 7. dubna programem Velikonoce na Veselém Kopci. Od Bílé soboty 7. dubna do Pondělí velikonočního 9. dubna budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů. Připraven bude také doprovodný program – v sobotu 7. dubna vystoupí folklorní soubor Baldrián z Pardubic a v neděli 8. dubna dětský soubor Vysočánek z Hlinska.
Památková rezervace Betlém v Hlinsku je pro návštěvníky otevřena celoročně, ale od soboty 31. března navíc ožije programem Velikonoce na Betlémě. V roubených domcích návštěvníci naleznou expozice připomínající tradiční obyčeje postního předvelikonočního období. V domku čp. 362 si příchozí budou moci zblízka prohlédnout ukázky zdobených kraslic typických pro oblast Hlinecka, tradičního pečiva a dalších předmětů provázejících velikonoční svátky v minulosti. Prohlídku expozic na Betlémě si každý návštěvník může zpříjemnit nákupem velikonočních dárků v prodejně s upomínkovými předměty, kam své výrobky dodávají lidoví řemeslníci. K příjemnému zakončení výletu mezi roubenými chaloupkami zvou také kavárna, cukrárna nebo restaurace.
Kontakt:

Žaneta Málková
Pracovnice pro styk s veřejností
malkova@pardubice.npu.cz
www.npu.cz
724 663 648
466 797 760


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 28. 3. 2012 12:28
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Pardubicích (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Péče o státní památky.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.