Organické solární články napodobují fotosyntézu | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Organické solární články napodobují fotosyntézu


Výsledky výzkumů rakouského vědce tureckého původu Niyaziho Serdara Sariciftciho slibují významný pokrok při hledání způsobu, jak skladovat elektřinu. Jeho plastové polovodiče, které v tekuté formě vypadají jako barevný inkoust, představují základ organických solárních článků, jež mohou způsobit revoluci v energetice.

Sariciftci, který se inspiroval fotosyntézou, tvrdí, že takto získaný fotovoltaický proud lze rozkladem vody a za pomoci katalyzátorů přeměnit v chemickou energii. Elektrolytický vodík se sloučí s oxidem uhličitým a vznikne metan a metanol, tedy konkurenceschopný energetický zdroj, z něhož lze vyrábět naftu i topný olej.
Profesor Sariciftci, šéf Ústavu organických solárních článků v Linci a člen vedení Ústavu fyzikální chemie na linecké Univerzitě Jana Keplera, se domnívá se, že Slunce se stane „ropou budoucnosti“. Fosilní zdroje energie, tedy ropa, zemní plyn a uhlí, které dnes tvoří kolem 80 procent energie spotřebovávané na Zemi, se totiž blíží vyčerpání. Obnovitelné zdroje jako voda, zemské teplo či biomasa mají také omezený potenciál, kdežto naše hvězda nám posílá, jak spočítal německý novinář a ekologický vizionář dr. Franz Alt, „každý den 15tisíckrát více energie, než lidstvo potřebuje.“
Snahy o napodobení fotosyntézy ale mohou být stejně složité jako už několik desetiletí trvající úsilí vědců o pozemské zvládnutí termonukleární fúze, která nepřetržitě probíhá na Slunci. Výstavba mezinárodního experimentálního termonukleárního reaktoru ITER o projektovaném výkonu 500 MW v jihofrancouzském Cadarachi začala v roce 2007. Do provozu se má uvádět v roce 2019, náklady se dnes odhadují na 15 miliard eur.

Zdroje:
Sariciftci: http://www.ipc.uni-linz.ac.at/os/cv_short.htm
Solární výzkum: http://www.nachrichten.at/oberoesterreich/art4,763340
Dr. Franz Alt: http://www.sonnenseite.com/
ITER: http://www.iter.org/
Kontakt:

Vladimír Labuda
ředitel
vladimir.labuda@jlmpraha.cz
602376840
261213978


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 17. 1. 2012 16:31
Kategorie: Energetika a průmysl
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.