
Tisková zpráva
Okamžik pravdy se na klimatické konferenci na Bali přiblížil
Jednání na světové klimatické konferenci na Bali se již chýlí do své závěrečné a nejvýznamnější etapy – ministerské části jednání. Následující hodiny a dny napoví, s jakými výsledky lze na letošním zasedání smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (UNFCCC) počítat.
Mezi problematické okruhy jednání nebude jistě patřit Adaptační fond, jehož zprovoznění již nic nebrání, neboť se před několika hodinami všechny smluvní strany shodly na jeho základní koncepci a pravidlech fungování. Z celkového hodnocení však vyplývá, že většina návrhů závěrů a rozhodnutí zůstává nedořešena a vyjednávači tráví dlouhé hodiny úpravami textu, vznášením různých pozměňujících návrhů a hledáním kompromisu.
To bohužel stále platí i o prvku na jehož základech, zdá se, stojí celý úspěch či neúspěch letošní klimatické konference. Jedná se o takzvanou Cestovní mapu z Bali (Bali Road Map), která by měla napomoci dohodě rozvinutých a rozvojových zemí po roce 2012, kdy vyprší mandát Kjótského protokolu. Balijská cestovní mapa by především měla potvrdit časový rámec pro přijetí nové dohody do konce roku 2009 a rovněž její náplň, která se týká zejména redukčních emisních závazků (nově pro některé rozvojové země, např. Čínu, Brazílii a Indii), adaptací na změnu klimatu, transferu technologií atd. Velkou výzvou pro vyjednávače je zapojení Číny a USA do světové dohody o klimatu. Jelikož Američané neratifikovali Kjótský protokol, stojí mimo stávající skupinu ekonomicky vyspělých zemí, které se k závazným redukčním cílům hlásí. Cílem je proto vrátit USA zpět do hry, což je jednou z klíčových snah celého procesu. V pondělí se zástupci EU měli možnost setkat s bývalým kandidátem na prezidenta a nynějším americkým senátorem Johnem Kerrym, který jasně deklaroval snahu mnoha amerických politiků „nastoupit zpět do vlaku“. Kerry doufá, že američtí vyjednávači i přes zdrženlivost Bílého domu dovolí nastartovat proces, který by měl vyvrcholit přijetím nové dohody o snižování skleníkových emisí v Kodani na podzim 2009.
Další informace:
http://unfccc.int/meetings/cop_13/items/4049.php
http://www.iisd.ca/climate/cop13
Tweet
Kontakt:
Jakub KašparŘeditel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Jakub_Kaspar@env.cz
724 175 927
267 122 040
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0Vydáno: 11. 12. 2007 8:42
Kategorie: Politika
Název zdroje: Ministerstvo životního prostředí (ověřený zdroj [?])
Kategorie: Politika
Název zdroje: Ministerstvo životního prostředí (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Ministerstvo životního prostředí je ústřední orgán státní správy s kompetencí v ochraně životního prostředí.
Ministerstvo životního prostředí je ústřední orgán státní správy s kompetencí v ochraně životního prostředí.