Odborníci zahájili jednání o užívání konopí k léčebným účelům | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Odborníci zahájili jednání o užívání konopí k léčebným účelům


Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima dnes zahájili prvním setkáním činnost pracovní skupiny, která byla sestavena pod záštitou premiéra vlády Petra Nečase za podpory Poslanecké sněmovny PČR. Komise má za úkol definovat podmínky, za jakých bude v ČR možno používat psychotropní konopí pro léčebné a výzkumné účely a navrhnout v tomto směru potřebné legislativní změny zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, případně dalších zákonů tak, aby se mohl plně využít léčebný potenciál konopí v ČR.

„Předmětem jednání komise je posoudit, jakým způsobem, komu a za jakých podmínek bude konopí zpřístupněno. V neposlední řadě se povede diskuze nad legislativními kroky, které povedou k otevření konopí léčbě a výzkumu v České republice,“ komentuje práci skupiny národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Národní protidrogový koordinátor zároveň upozorňuje na oddělení tematiky legalizace konopí k léčebným účelům a legalizace či regulace konopných drog pro běžné uživatele.

„Rád bych také v této fázi oddělil diskuzi nad zpřístupněním konopí k medicínským účelům a otázku rizik a možností užívání konopí pro nemedicínské (rekreační) účely. V budoucnu bude nutné se i tímto tématem legální regulace, tedy zákonných úprav ve vztahu k rekreačním uživatelům konopných drog, zabývat, “ doplňuje Vobořil.

Komise je sestavená z odborníků z řad lékařů, lékařských oborových společností, ministerstava zdravotnictví, ministerstva spravedlnosti, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti, Centra adiktologie psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK, Institutu pro kriminologii a sociální prevenci, České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, Národní protidrogové centrály Policie ČR a vládních a parlamentních expertů na legislativu. Členové komise počítají s tím, že by první výsledky jednání měly být k dispozici v dohledné době.

„Nabídl jsem své manažerské zkušenosti a odborné kompetence, zejména protože si myslím, že se jedná o unikátní modelovou příležitost ukázat, jak by spojení vědy a zdravotní politiky mělo fungovat. Pevně věřím, že první výsledky bude moci komise předložit během dvou měsíců, do konce roku by vláda i poslanci mohli mít k dispozici závěry a návrhy pracovní skupiny. Prozatím bych chtěl poděkovat všem kolegům, kteří přijali pozvání a těším se na konstruktivní, odbornou a věcnou diskuzi o léčbě kanabinoidy,“ dodal děkan Tomáš Zima.

Jindřich Vobořil,
Národní protidrogový koordinátor
Tel. 725 805 865

Kontaktní osoba pro média:
Michaela Hochmanová
Tel. 606 656 928

Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Kontaktní osoba pro média:
Vlasta Helekalová
tel: 224 964 313, 776 257 487Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 15. 9. 2011 10:47
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.