Obyvatelé osady Liščina vybudovali svépomocí sportovní hřiště | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Obyvatelé osady Liščina vybudovali svépomocí sportovní hřiště


Fotbalový turnaj žákovských týmů i družstev dospělých, v němž nastoupili zástupci různých institucí a organizací, zábavný program se hrami pro děti a další akce doprovázely dnešní slavnostní otevření „sportovního plácku“ v osadě Liščina v Ostravě-Hrušově.

Malé sportovní hřiště vzniklo svépomocí v rámci komunitní práce, kdy pracovníci občanského sdružení Vzájemné soužití pomáhají místním obyvatelům se zvelebením jejich lokality. „Tento den je věnován jako poděkování a ocenění místním lidem, kteří se snaží za pomoci Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava, Nadace OKD a vlastníka nemovitostí, realitní skupiny RPG Real Estate, o lepší vzhled této, kdysi velmi zanedbané, lokality. V době narůstajícího napětí určité části majoritní společnosti vůči Romům je Liščina důkazem o opaku. Přes veškeré sociální a ekonomické problémy, se kterými se v současné době potýkáme, se na Liščině podařilo zlepšit kvalitu bydlení, zmírnit napětí mezi lidmi, zlepšit vztahy uvnitř komunity i s majoritou,“ uvedl Kumar Vishwanathan, ředitel občanského sdružení Vzájemné soužití.
Liščina, kde žije asi 80 rodin, byla v roce 2008 zařazena do projektu Lokálního partnerství, který řídil Odbor pro sociální začleňování při Úřadu vlády ČR. Cílem projektu bylo zlepšení sociální a životní situace zdejších obyvatel. „Byly zde zrealizovány tři velké jarní úklidové akce, byly opraveny společné prostory a fasády domů, natřena budova komunitního centra, rovněž byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce kanalizační sítě. Před jednotlivými domy si zdejší obyvatelé postavili lavičky se stoly pro společné posezení, vytvořili si okrasné zahrádky a provedli i údržbu dětského koutku Liščináček, který byl vybudován před dvěma lety,“ připomněl Stanislav Svoboda, ředitel pro vládní vztahy RPG Real Estate. V lokalitě nechybí ani volně přístupná dílna pro kutily, v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež KC Liščina probíhají pravidelné aktivity, při nichž se místní děti a mládež učí pracovat se dřevem, používat pracovní nástroje nebo si poradit s drobnými opravami v domácnosti. „Jsme velmi rádi, že můžeme podporovat sdružení Vzájemné soužití v činnostech, které realizuje jak na Liščině, tak v dalších sociálně vyloučených lokalitách. Odcizení mládeže od ručních prací a trénink zručnosti se týká nejen těchto lokalit, ale celé dnešní společnosti a mládeže především. Proto věříme, že tento i budoucí projekty sehrají významnou roli ve snaze o zlepšení situace na Liščině,“ doplnil Jiří Suchánek, ředitel nadace OKD.

Přestože obyvatele Liščiny ještě stále sužuje mnoho problémů souvisejících s bydlením, zadlužením, nezaměstnaností aj., nezůstávají se svými starostmi sami. Pomáhají jim terénní programy přímo v lokalitě, v Sociálně právní poradně v centru Ostravy mohou využívat odborné sociální poradenství. Liščinu se podařilo probudit k životu a většina nynějších obyvatel má o proměnu osady k lepšímu zájem.
Kontakt:

Petr Handl
ředitel pro vnější vztahy realitní skupiny RPG Real
phandl@rpgre.eu
www.rpgbyty.cz
+420724941419
+420596262475


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 31. 8. 2011 16:38
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Realitní skupina RPG Real Estate (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Realitní skupina RPG Real Estate vznikla v polovině roku 2006 v důsledku transformace těžební společnosti OKD, a.s. Do portfolia RPG Real Estate přešel majetek a aktivity nesouvisející s těžební činností. Pod značku RPG Real Estate patří společnosti RPG Byty, RPG RE Commercial, RPG RE Land, RPG RE Management a RPG Služby. Skupina dnes vlastní a spravuje významný majetek, jehož součástí jsou obytné domy, nebytové prostory, komerční objekty, hotely i rozsáhlé pozemky převážně na území Moravskoslezského kraje.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.