Obyvatelé Olomouckého kraje třídí odpad nejlépe v republice | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Obyvatelé Olomouckého kraje třídí odpad nejlépe v republice


Olomouc – Prvenství ve třídění odpadů v rámci všech regionů v České republice patří Olomouckému kraji. Obyvatelé regionu vytřídili v minulém roce průměrně téměř 73 kilogramů papíru, plastu, skla, nápojových kartonů a kovů. Aktuální statistiky za rok 2010 zveřejnila autorizovaná obalová společnosti EKO-KOM, a. s., která v celé ČR zajišťuje systém třídění, recyklace a využití obalových odpadů.

Historicky nejlepší umístění souvisí podle představitelů Olomouckého kraje zejména s dlouhodobou podporou a popularizací třídění odpadů. „Systematicky se společnými silami už osmým rokem snažíme dosahovat co nejlepších výsledků. V poslední době aktivity cíleně zaměřujeme na oblasti s horšími výsledky a v tomto trendu chceme pokračovat,“ popsal náměstek Olomouckého kraje zodpovědný za oblast životního prostředí Pavel Horák (KDU-ČSL).

Letošní kampaň „Jak se točí odpady“ se proto podle jeho slov zaměří zejména na Přerovsko, Prostějovsko, Litovelsko a Mohelnicko. „V Přerově a Prostějově hodláme zkušebně obyvatelům ve vytipovaných lokalitách rozdat sady speciálních tašek na třídění jako další motivaci k této smysluplné aktivitě. Zaměříme se také na propagaci třídění na významných kulturních a společenských akcích, problematiku lidem přiblížíme také prostřednictvím osvědčených polepů svozových aut či prostředků hromadné dopravy,“ upřesnil Horák. Pokračovat budou také projekty v ZOO na Svatém Kopečku a na Univerzitě Palackého. Uskuteční se rovněž slavnostní vyhlášení výsledků populárního klání pro obce a města O keramickou popelnici. „Důkazem vynikajících výsledků kraje ve třídění odpadů je také skutečnost, že se letos do celostátního finále soutěže probojovala dvě města - Olomouc a Jeseník,“ doplnil Horák.

Olomoucký kraj patří co do množství vytříděného odpadu na jednoho občana dlouhodobě mezi nejlepší v zemi. „V roce 2010 na jednoho obyvatele Olomouckého kraje připadalo v průměru téměř 20 kilogramů vytříděného papíru, 10 kilogramů plastu, více než 11 kilogramů skla, necelý půlkilogram nápojového kartonu a přes 32 kilogramů kovů,“ popsal Petr Balner ze společnosti EKO-KOM, která aktivity, jejichž součástí je i letošní informační kampaň, společně s Olomouckým krajem financuje.

Za období trvání projektu se podařilo zvýšit množství vytříděných odpadů na jednoho občana více než trojnásobně - z 22,5 kilogramů v roce 2004 na loňských 72,7 kilogramu.

Třídění odpadů neodmyslitelně patří k životnímu stylu obyvatel Olomouckého kraje. Svědčí o tom také dlouhodobě nadprůměrné výsledky ve srovnání s ostatními kraji České republiky. „Díky vytříděnému odpadu, který v loňském roce sesbírali občané kraje, se mimo jiné podařilo uspořit 960 948 GJ energie, což představuje snížení produkce skleníkových plynů o 40 tisíc tun CO2 ekv.,“ upřesnil Balner. Úspora energie podle něj odpovídá celoroční spotřebě ve městě s 10.600 domácnostmi – tedy například takřka třicetitisícového Šumperka. „Množství skleníkových plynů, které díky třídění nemuselo být vypuštěno do atmosféry, odpovídá celoročnímu provozu zhruba 18.000 automobilů,“ doplnil.

Za výbornými výsledky stojí kromě osvětových aktivit také dostupnost kontejnerů na třídění. Součástí spolupráce Olomouckého kraje a společnosti EKO-KOM, a. s. je rovněž zahušťování sítě nádob na tříděný odpad, a tím přiblížení kontejnerů občanům. „Tato skutečnost totiž významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů. Ke konci loňského roku se na území Olomouckého kraje nacházelo 14.530 kusů barevných kontejnerů. Největší podíl tvořily nádoby na plast (4.794 kusů) a kontejnery na sklo (5.282). Meziročně vzrostl počet nádob na třídění odpadů v průměru o 4% ve srovnání s rokem 2009,“ vysvětlil regionální manažer společnosti EKO-KOM pro Olomoucký kraj Marek Hruška. Kontejnery na tříděný sběr se tak opět přiblížily k občanům v kraji, neboť jedno průměrné kontejnerové hnízdo slouží pro přibližně 132 obyvatel.

Do systému EKO-KOM je v Olomouckém kraji zapojena drtivá většina obcí - celkem 383. Na třídění odpadů se tedy má možnost podílet 99,6 procent obyvatel kraje.
Kontakt:

Miroslav Grass
jednatel
grass@eu4.cz
www.eu4.cz
777152707


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 30. 5. 2011 7:56
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Eufour PR, s. r. o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Vztahy s médii a veřejností (zpracování tiskových zpráv, organizace tiskových konferencí, monitoring výstupů, poradenství), komplexní propagace služeb a výrobků
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.