O vzniku speciální skupiny žalobců proti korupci bude jednat vláda | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


O vzniku speciální skupiny žalobců proti korupci bude jednat vláda


Vláda posoudí analýzu způsobů, jak nejlépe odstranit vazby mezi orgány činnými v trestním řízení a zástupci veřejné správy tak, aby v případech vyšetřování korupce nedocházelo k jeho ovlivňování.

Ministr spravedlnosti bude rámci této zprávy kabinet informovat také o možnostech zřízení zvláštního útvaru spadajícího pod státní zastupitelství, který by se specializoval právě na boj s korupcí a závažnou finanční kriminalitu. Spadat by měl pod Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

Vytvoření specializovaných skupin státních zástupců by mělo zamezit ovlivňování vyšetřování představiteli veřejné moci. Jedním z důvodů těchto kroků je problém častých úzkých vazeb představitelů místních samospráv a zástupců vyšetřujících orgánů. Tyto vazby pak velmi ohrožují objektivitu šetření.

Zpráva také posuzuje možnosti odstranění klientelismu a nepotismu. Právě zvýhodňování známých a příbuzných je v České republice poměrně rozšířeným fenoménem.

Analýza, kterou kabinetu ve středu předloží ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, také vymezuje okruh trestných činů, které jsou v těchto případech kriminality nejčastější.

Podobné řešení vyplývá již s protikorupční strategie vlády. Dlouhodobě jej doporučuje také mezinárodní organizace Transparency International. Vytvoření speciální skupiny žalobců má přispět také k celkové změně zákona o státním zastupitelství.Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 19. 10. 2011 10:22
Kategorie: Veřejná správa
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.