Norští politici ostře kritizují odebrání českých dětí Bernevernem | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Norští politici ostře kritizují odebrání českých dětí Bernevernem


Praha/Oslo – Odebrání českých dětí rodině Michalákových v Norsku přerostlo v otevřenou kritiku tamního sociálního systému a fungování úřadu „ochranu dětí“ Bernevern napříč celou Evropou. Po České republice se ke kritice tamních úřadů připojilo v minulých dnech i Polsko, Rusko, Slovensko, Litva, Lotyšsko nebo Estonsko. Nejnověji však začali kritizovat postup tamního úřadu i samotní Norové.

„Strana Liberalistene ostře odsuzuje únos dětí Davida a Denise Michalákových norským úřadem pro ochranu dětí. Vzít děti bez předložení důkazů před soudem je hrubé porušování občanských práv. Síla státu je natolik velká a potencionálně nebezpečná, že musí být neustále hlídána a vyvážena svobodami člověka,“ uvedl například v dopise českému europoslanci Tomáši Zdechovskému předseda strany Liberalistene Espen Hagen Hammer.

Úřad odebírá děti kvůli malým problémům. To je podle politiků neakceptovatelné
„Úřad odebírá děti rodinám jen kvůli malým problémům, které je možné řešit jinak," uvedl dlouholetý norský politik a novinář Jan Simonsen, který v pátek na jednání v Poslanecké sněmovně přislíbil europoslanci Tomáši Zdechovskému pomoc s případem přímo v Norsku. „Pokud by byli rodiče drogově závislí, tak pak je možné tento postup pochopit, ale v řadě případů jako je ten rodiny Michalákových zkrátka ne,“ dodal Simonsen.
V souvislosti s celým případem rodiny Michalákových se obrátil europoslanec Tomáš Zdechovský také na média, neziskové organizace a politiky v Norsku. Cílem těchto aktivit je vyvolat v samotném Norsku diskusi o porušování lidským práv a nedodržování mezinárodních dohod tamními úřady.
„Máme z Norska již přes dvě desítky pozitivních reakcí na naši aktivitu. Případem už se začala zabývat i tamní média i politici, což považujeme za velmi důležité. Ročně je odebráno z rodin několik tisíc dětí. Z toho u více jak poloviny jsou důvody velmi nejasné,“ dodal český europoslanec Tomáš Zdechovský s tím, že s kolegy z deseti evropských zemí začali pracovat na rezoluci, která by odsoudila jednání norských úřadů.

Europoslanci poslali otevřený dopis norským úřadům
Ve čtvrtek 4. prosince byl norskému velvyslanectví v Bruselu, norskému velvyslanectví v Praze a norskému ministerstvu pro práva dětí odeslán otevřený dopis europoslanců, kteří kritizoval postup norských úřadů. Poslanci se vymezili vůči tomu, jakým způsobem se chovali norské úřady k paní Evě Michaláková poté, co jí norští sociální pracovní odebrali její dvě děti.
Otevřený dopis kritizuje norské úřady nejen tím, že jim vyčítá, že rodině Michálakových očividně křivdí. Byla totiž také velmi pravděpodobně porušena práva dítěte podle Úmluvy o právech dítěte Spojených národů. V případě prokázaného příkoří na dětech ze strany rodičů by měly být děti svěřeny do péče nejbližším příbuzným - prarodičům, což se nestalo.
Sourozenci také byli také po odebrání od rodičů od sebe odloučeni a svěřeny do různých pěstounských rodin. Po eskalaci celého případu vyhrožuje paní Michalákové norská sociální služba, že její dvě děti pošle k adopci. Paní Michaláková a prarodiče obou dětí mají nyní možnost se s nimi vídat pouze velmi omezeně.

Kontakt:

Eva Fruhwirtová
senior manager
info@commservis.com
http://www.commservis.com
734 335 909
+420 495 279 247


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 14. 12. 2014 15:27
Kategorie: Zahraniční
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.