Neziskovka si vynutila odstranění prvního billboardu | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Neziskovka si vynutila odstranění prvního billboardu


Nezisková organizace Acta non verba(1) si podáním trestního oznámení na Ministerstvo dopravy vynutila odstranění billboardu na rychlostní silnici R7 z Prahy do Slaného. Billboard byl příčinou hromadné dopravní nehody.

Letos v únoru se na rychlostní silnici R7 z Prahy do Slaného stala vážná dopravní nehoda. (2) Řidička osobního automobilu se srazila s billboardem, když na zledovatělé vozovce dostala smyk. Přestože nehoda vypadala hrozivě, řidička přežila.

Než zasahující hasiči stačili zajistit místo nehody, spustila se na namrzlé vozovce série dopravních nehod. Celkem došlo ke střetu 12 automobilů, z toho 2 nákladních, 2 dodávkových a 8 osobních, mezi kterými bylo i policejní vozidlo.

Billboard povolili úředníci Ministerstva dopravy. „Úředníkům nejdřív nevadilo, že jimi povolený billboard způsobil hromadnou dopravní nehodu, jedno středně těžké zranění a mnoho menších. Nejspíš jim ani nevadilo, že frekventovaná R7 byla na několik hodin zcela uzavřena a že zásah hasičů a sanitek stál přinejmenším stovky tisíc z kapes daňových poplatníků. Natož, aby se snad nechali omezovat zákonem, který říká, že billboard bez svodidel musí být po 1.1.2010 odstraněn. Kdyby je něco z toho trápilo, asi by ten samý billboard nestál za měsíc znovu,“ komentuje situaci ředitel neziskové organizace Acta non verba Vojtěch Razima. Ta podala na úředníky trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. (4) Vyšetřování a medializace zásadně změnila úřednický pohled a billboard byl konečně odstraněn.

Ředitel společnosti Acta non verba Vojtěch Razima k tomu dodává: „Každý billboard musel někdo postavit a ve většině případů i povolit. V tomto případě to byli úředníci Ministerstva dopravy a spáchali tak trestný čin obecného ohrožení, protože billboard je evidentně nebezpečný a jeho umístění ignoruje zákon i zdravý rozum. Trestní oznámení bylo zcela na místě. Podle našich informací zatím vyšetřování příliš nepokročilo, ale doufám, že úředníci nakonec odsouzeni budou.“

Společnost Acta non verba se problematikou nebezpečných billboardů zabývá dlouhodobě. Vedle billboardů na R7 se společnost angažuje proti billboardům v Praze a na Pardubicku. Cílem společnosti je naprostý zákaz billboardů na dálnicích a jejich výrazné omezení všude jinde. Ředitel Razima dodává: „Ročně se u nás stane přibližně 20 000 nehod, při kterých se vozidlo střetne s pevnou překážkou. Tímto způsobem umírá více než 200 lidí ročně. Nevíme, kolik těchto lidí zabily billboardy, policie to nesleduje. Kdyby billboardy zabily jen jednoho člověka, je to dost na jejich úplné zrušení.“
Další informace:
Vojtěch Razima, ředitel společnosti Acta non verba, o.p.s.
Mobil: 602 547 235
e-mail: info@kverulnat.org
http:// www.kverulant.org

Poznámky pro editory:
1. Společnost Acta non verba byla založena v roce 2009. Jde o „watchdog“ organizaci. Cílem je vyvolávat tlak veřejnosti, tento tlak podporovat, koordinovat a uplatňovat a tak dosahovat pozitivních změn ve veřejném životě. Latinský název Acta non verba lze přeložit: „Ne slova, ale činy.“ Internetové stránky jsou na adrese www.kverulant.org. Úřady rády označují oprávněně nespokojené občany za kverulanty. Tím slovo kverulant nabývá nového, pozitivního významu. Takovým kverulantem chce společnost být. Projekt „Nebezpečné billboardy“ podpořila zejména nadace Open Society Fund.
2. Fotografie a video z nehody jsou k dispozici na adrese http://www.hzskladno.cz/index.php?det=1105


4. Obecné ohrožení z nedbalosti § 273
(1) Kdo z nedbalosti způsobí obecné nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu tím, že zapříčiní požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek nebo sil nebo se dopustí jiného podobného nebezpečného jednání, nebo kdo z nedbalosti takové obecné nebezpečí zvýší nebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví, b) spáchá-li takový čin proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, (…….)
Kontakt:

Vojtěch Razima
ředitel
info@kverulant.org
602547235


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 29. 7. 2010 13:04
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: Acta non verba, o.p.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Společnost Acta non verba byla založena v roce 2009. Jde o „watchdog“ organizaci. Cílem je vyvolávat tlak veřejnosti, tento tlak podporovat, koordinovat a uplatňovat a tak dosahovat pozitivních změn ve veřejném životě. Latinský název Acta non verba lze přeložit: „Ne slova, ale činy.“ Internetové stránky jsou na adrese www.kverulant.org. Úřady rády označují oprávněně nespokojené občany za kverulanty. Tím slovo kverulant nabývá nového, pozitivního významu.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.