Netradiční výlet? Vydejte se přímo do oblak! | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Netradiční výlet? Vydejte se přímo do oblak!


Chcete se vydat na dobrodružnou výpravu? Láká Vás podívat se na svět z ptačí perspektivy a ještě u toho cítit vítr ve vlasech? Máte romantickou duši a toužíte se přiblížit k oblakům? Pak je pro Vás ideální volbou let balónem!

Barevná tečka na obloze... jak je možné, že balón létá?

Balóny patří k leteckým strojům lehčím než vzduch. Neznamená to, že by každá z jeho částí musela splňovat tuto podmínku, ale musí ji splňovat celá soustava balónu. Koš a výstroj, pilot i jeho svačina, pasažér i s fotografickým přístrojem, písek v jejich obuvi i drobné a mobilní telefony v jejich kapsách jsou předměty, které, jsou-li volně vloženy do vzduchu, okamžitě přechází ve volný pád. Aby balón mohl plout vzduchem, musí celá soustava dosáhnout nižší průměrné hustoty, než je hustota okolní atmosféry. Z tohoto důvodu připevňují aeronauté nad koš obří textilní vak naplněný plynem lehčím než okolní vzduch. Tento pytel nazýváme obal balónu.

Trocha historie balónového létání

Od chvíle, kdy bratři Montgolfierové z papíru slepili svůj první balón, se vyzkoušelo mnoho plynů, které měly schopnost vynést koš s posádkou do výšin. Dnes víme, že jsou dvě základní cesty. První z nich je naplnit plášť plynem lehčím vzduchu. Pláště se plnily vodíkem či svítiplynem vespod důkladně zašpuntovaly. Takovéto balóny mohly překlenout značné vzdálenosti. Když klesaly, usypalo se něco písku a aeronauti mohli plout vzduchem, dokud je jejich nedonutily přistát. Měly nicméně několik nevýhod. Oba uvedené plyny velmi ochotně hoří a není tedy vůbec příjemné letět s několika tisíci kubíky potencionální třaskaviny nad hlavou. Šlo tedy o výhradně nekuřácké dopravní prostředky. Alternativou se ukázalo být netečné helium, které nehoří o nic lépe než voda, ale plnění obalu heliem bylo rasantním útokem na portmonku letce. Vypustit po přistání tento vzácný plyn se nezdá být příliš hospodárné, ale málokdo disponuje dostatečnými prostory, aby mohl tak objemný balón uskladnit.
Horkovzdušné balóny jsou zmiňovanou druhou cestou. Nebouchají a nikoho nemrzí ztráta pár tisíců hektolitrů teplého vzduchu. Jejich dolet je menší, protože vzduch je potřeba neustále ohřívat, a když už není čím, balón klesá a klesá ... Ohřívací systém se skládá z několika plynových bomb a hořáku, který vypadá, jako předimensovaný plynový vařič. Pilot řídí balón tím, že buď "topí" nebo "netopí". Když se déle "netopí", tak se "sedá", "klesá" nebo "padá", podle toho, kde jsme a jak moc se "netopí".

Stejně jako za Verneových dob, i dnes nastupují odvážní mužové a ženy do košů, aby pokořili výšiny. A jedním z těchto odvážlivců můžete být i Vy! Stačí si vybrat na stránkách letime-balonem.cz z nabídky společnosti Promo-air, s.r.o. odletové místo a vydat se vstříc dobrodružství!

Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 22. 6. 2011 10:54
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Promo-air, s.r.o. (NEověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.