
Tisková zpráva
Ministr Jankovský představil další chystané změny na snídani Czech Business Clubu
Czech Business Club, organizace sdružující významné podnikatele ČR, uspořádala další debatní fórum, tentokráte na otázky dvou desítek členů klubu odpovídal ministr pro místní rozvoj, Kamil Jankovský. Ústředním tématem byly plánované změny, které zamýšlí nový ministr ve svém resortu prosadit. Mezi nimi je i další novela stavebního zákona, východisko ze situace ohledně programu Panel, rozvoj cestovního ruchu a dramatické snížení počtu operačních programů.
Protože i on se řídí heslem „šetření na ministerstvu“, plánuje jako jednu ze svých prvotních činností analýzu fungování celého úřadu, neboť se bude snižovat objem peněz o deset procent na úředníky a budou se snižovat provozní výdaje o 10 %. Zaměří se také na změnu zákona o veřejných zakázkách a velkou novelu stavebního zákona.
„Rád bych zredukoval počet stavebních úřadů a zakotvil jeden velký stavební úřad pro liniové stavby s cílem zrychlení administrativních procesů. Zpřesnil bych a omezil činnost autorizovaných inspektorů, kteří provádějí zkrácené stavební řízení a vydávají certifikáty, kterými se nahrazuje vydání stavebního povolení. Dnes jsou jejich pravomoce a odpovědnosti velice vágní. Také na stavebních úřadech je spousta nekvalifikovaných úředníků, což je velký problém,“ řekl ministr Kamil Jankovský.
Proč SROP nepodpořil termální lázně v Písku
Mezi nejdéle diskutovaná témata patřil severomoravský Společný regionální operační program (SROP), u něhož žádali o dotace zástupci MP-Logis s.r.o., rovněž členové Czech Business Clubu. „Chtěli jsme, aby v Písku (Frýdek-Místek) vznikly po vzoru Rakouska hotely s termálními lázněmi. Koupili jsme pozemky, máme vrt, termální pramen, rozbory vody a obecně mezi soutěžícími projekty jsme byli nejdál,“ řekl Ing. Petr Václavek z MP-Logis, s.r.o. „Přesto nás SROP z již zkráceného listu bez vysvětlení vyškrtl a ani zadavatel, starosta Písku Oldřich Rathouský, nedostal dodnes od krajské rady SROPu relevantní odpověď,“ dodal s dotazem na možnost intervence ministra Jankovského.
„Jako ministerstvo bohužel nemůžeme nijak zasáhnout, můžeme situaci pouze monitorovat. Moc se o tom nemluví, nicméně je to jeden z důvodů, proč dnes stát nechce do SROPů přispívat. Stát zkrátka na příští rok zastavil kofinancování projektů vybraných SROPy, dodnes to bylo 7,5 %,“ řekl k tomu ministr Kamil Jankovský. „Nemyslím, že by to bylo dobře, protože některé projekty jsou velmi prospěšné a i obce se sebelepším projektem nemohou zvládnout kofinancovat dalších 7,5 %. Nyní ale uvažujeme o zapojení soukromých zdrojů,“ dodal ministr.
Bude MMR používat elektronické tržiště?
Podle slov p. Jankovského Ministerstvo pro místní rozvoj počítá se zadáváním poptávek do pozastaveného elektronického tržiště NIPES, nicméně tento proces provází řada okolností, které je třeba před samotným vstupem do tržiště ještě vyřešit. Mezi ně patří např. nereálná kontrola mnoha tisíc zobchodovaných položek, jež mají být proplaceny ministerstvem. Dále pak omezení poptávek finančním limitem, do něhož ještě není nutné vypisovat výběrové řízení. „Jablkem sváru také dodnes je definování požadované komodity. Definujeme-li například automobil s danými parametry, může se stát, že vyhraje dodavatel s výrobkem, který nechci. Pokud ale získáme přesně to, co chceme, nedostaneme to zase levnější,“ dodává k tomu Kamil Jankovský. Dodal, že se tento projekt nesmí uspěchat, neboť při špatném zadání zakázky již nelze zpětně provést změnu a může docházet k nenávratným ztrátám.
Program Panel (Státní fond rozvoje bydlení)
Mezi další otázky podnikatelů Czech Business Clubu patřil program Panel. Aktuálně podle ministra Kamila Jankovského není možné tento program odstartovat. „Přestože ty peníze na účtech jsou, tak to bohužel odstartovat nemůžeme, jelikož každá dotace se mi objeví jako zvýšení schodku státního rozpočtu,“ říká k tomu ministr Jankovský s tím, že jedinou cestou je poskytování peněz na úvěry, které se z fiskálního hlediska neobjev deficitně. Proti nim totiž stojí pohledávka.
O Ing. Kamilu Jankovském, ministru pro místní rozvoj České republiky (*10. března 1958)
Po vystudování Fakulty stavební ČVUT v roce 1983 pracoval ve stavebnictví. Roku 1993 začal podnikat ve společnosti Phar service, podnikající ve farmaceutickém, chemickém a potravinářském průmyslu, kde se stal ředitelem. V roce 1996 ve společnosti získal nadpoloviční podíl. Od roku 1994 byl členem Občanské demokratické aliance (ODA) a v nedávné době pak ještě od roku 2002 vystupoval za stranu SNK Evropští demokraté. V době jmenování do postu ministra pro místní rozvoj je členem strany Věci veřejné a také členem rady VV a předseda stranického klubu v Praze 10.
Tweet
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0Vydáno: 27. 10. 2010 8:32
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Czech Business Club (NEověřený zdroj [?])
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Czech Business Club (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
O Czech Business Clubu
Základním posláním Czech Business Clubu je vytváření nových obchodních příležitostí a upevňování stávajících obchodních vazeb v rámci pořádaných seminářů a dalších klubových aktivit. Ambicí klubu je shromáždit skupinu aktivních lidí a dát jim základnu pro další rozvoj jejich podnikání, profesní vzdělávání v aktuálních oborech a zároveň i osobní růst. Činnost klubu směřuje k tomu, aby se členství v něm stalo atraktivní součástí životního stylu pro náročné. Více informací získáte na http://www.czechbusinessclub.cz.
O Czech Business Clubu
Základním posláním Czech Business Clubu je vytváření nových obchodních příležitostí a upevňování stávajících obchodních vazeb v rámci pořádaných seminářů a dalších klubových aktivit. Ambicí klubu je shromáždit skupinu aktivních lidí a dát jim základnu pro další rozvoj jejich podnikání, profesní vzdělávání v aktuálních oborech a zároveň i osobní růst. Činnost klubu směřuje k tomu, aby se členství v něm stalo atraktivní součástí životního stylu pro náročné. Více informací získáte na http://www.czechbusinessclub.cz.