Minimální mzda by se mohla zvýšit až na 8 500 Kč | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Minimální mzda by se mohla zvýšit až na 8 500 Kč


Dnešní jednání tripartity se zabývalo zvýšením minimální mzdy, druhou částí daňové reformy a jedním inkasním místem.

„Vládě navrhnu zvýšení minimální mzdy ve dvou variantách, a to ze současných 8 000 Kč na 8 400 nebo 8 500 Kč měsíčně. Jsou to varianty přiměřené stávajícímu ekonomickému vývoji,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Podle ministra je dnes minimální mzdou v celkovém hospodářství odměňováno kolem 1 – 3 % zaměstnanců.

Tripartita také projednávala tzv. předdůchody pro namáhavá riziková povolání. „Pracovní skupina se shodla na základních tezích, budeme pokračovat v diskusi dál o jednotlivých částech návrhu, kdy v rámci třetího pilíře by platil zaměstnavatel příspěvek na předdůchod pro namáhavé nebo nebezpečné povolání,“ dodal Drábek.

Jednání mezi vládou a sociálními partnery se zabývalo také tématem jednoho inkasního místa (JIM), tedy plánem vlády sloučit výběr daní a sociálního i zdravotního pojistného na jednom místě. „Je to nezbytná nutnost dát do pořádku veřejné finance,“ řekl po jednání tripartity prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka. S tím ale nesouhlasí odboroví předáci. „Může se zvýšit zmatek v daňovém výběru, nebude to odpovídat tomu, co si od toho ministerstva financí slibuje,“ odmítl zavedení JIMu předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Jedním inkasním místem se již zabývala vláda na svém zasedáním a bude v něm pokračovat 24. srpna. „Poslanecká sněmovna by pak v prvním čtení předlohu měla projednat v druhé polovině září. Ještě je prostor pro parlamentní diskusi mezi prvním a druhým čtením,“ dodal ministr Drábek k možným úpravám návrhu.Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 16. 8. 2011 14:55
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.