Mince z vykradených poštovních zásilek poslouží jako osvětový materiál | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Mince z vykradených poštovních zásilek poslouží jako osvětový materiál


Břeclav, 15. 3. 2012 – ÚZSVM, odbor Odloučené pracoviště Břeclav (Územní pracoviště Brno), daroval České národní bance celkem 139 kusů zahraničních mincí.

Jednalo se o soubor zahraničních oběžných mincí USA, Kanady, Austrálie, Velké Británie, Východokaribských států, Nizozemských Antil, Ghany, Kostariky, Nigérie, Surinamu, Malajsie, Švýcarska, Belgie, Německa, Rakouska, Nizozemí, Portugalska, Itálie, Francie, Španělska, Dánska, Švédska, Polska, Brazílie a Peněžní unie východoafrických zemí různých nominálních hodnot. Součástí souboru byly mince platné, prekluzivní i neplatné s ukončenou výměnou.

ÚZSVM platidla získal na základě usnesení Okresního soudu v Břeclavi. Platidla vydala osoba odsouzená pro spáchané trestné činy krádeže a porušování tajemství dopravovaných zpráv. Vzhledem k tomu, že tyto movité věci byly získány trestným činem a nenáležely odsouzenému, došlo k jejich zabrání a následně v souladu s platnou legislativou připadly státu. Mince pocházely ze 71 pytlů, které nalezli dělníci opravující břeclavské vlakové nádraží v šachtě bývalého výtahu. Pytle obsahovaly ohromujících třiašedesát tisíc listovních zásilek, které se podařilo pachateli za šest let vykrást.

ÚZSVM nabídl platné mince k realizaci tuzemským komerčním peněžním ústavům. České bankovní domy však mince zahraničních měn, až na výjimky, nevykupují, proto je ÚZSVM následně předal spolu s ostatními neplatnými a prekluzivními mincemi České národní bance.

Centrální banka převzala platidla na základě darovací smlouvy. Mince poslouží jako osvětový materiál pro školící účely v oblasti ochrany platidel a technických zkoušek materiálů.
Kontakt:

PhDr. Jana Rennerová
tisková mluvčí
jana.rennerova@uzsvm.cz
www.uzsvm.cz
225 776 354


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 15. 3. 2012 10:01
Kategorie: Veřejná správa
Název zdroje: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
ÚZSVM je orgánem České republiky, který:

*jedná za stát v řízení před soudy, rozhodci nebo stálými rozhodčími soudy, správními úřady a jinými orgány
*jedná v majetkových věcech státu
*zpracovává na základě žádosti organizačních složek právní stanoviska, týkající se majetku státu
*plní další úkoly stanovené zvláštními právními předpisy a zákonem č. 201/2002 Sb., o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.