Město Český Těšín má svůj reprezentativní sborník literátů a výtvarných umělců | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Město Český Těšín má svůj reprezentativní sborník literátů a výtvarných umělců


ČESKÝ TĚŠÍN - Město Český Těšín ve spolupráci s ostravskou společností Excellens paper vydalo v květnu letošního roku unikátní sborník textů a grafik regionálních autorů Těšínský kvítek. Kniha prezentuje žijící literáty a výtvarné umělce s českou i polskou národností se vztahem k Těšínskému Slezsku a jeho okolí. Hlavním impulzem k vydání knihy byly probíhající oslavy legendárního 1200. výročí založení města Cieszyn a 90. výročí vzniku města Český Těšín. Své texty do sborníku poskytli například Jaromír Nohavica, Radovan Lipus, Tomáš Kočko a Renata Putzlacher-Buchtová. Sborník obsahuje originály signovaných grafik Bronislawa Liberdy, Eduarda Ovčáčka, Ivany Štenclové a mnoha dalších umělců.

TISKOVÁ ZPRÁVA

Český Těšín, 6.5.2010

ČESKÝ TĚŠÍN - Město Český Těšín ve spolupráci s ostravskou společností Excellens paper vydalo v květnu letošního roku unikátní sborník textů a grafik regionálních autorů Těšínský kvítek. Kniha prezentuje žijící literáty a výtvarné umělce s českou i polskou národností se vztahem k Těšínskému Slezsku a jeho okolí. Hlavním impulzem k vydání knihy byly probíhající oslavy legendárního 1200. výročí založení města Cieszyn a 90. výročí vzniku města Český Těšín.

Kniha vychází jako příležitostný tisk v limitovaném nákladu 50 v kůži vázaných a číslovaných výtisků na velkolosinském ručně čerpaném grafickém papíru.
Své texty do sborníku poskytli Pavel Gan, Theofil Halama, Alena Hasáková, Darek Jedzok, Tomáš Kočko, Jan Kukuczka, Radovan Lipus, Jaromír Nohavica, Lucyna Przeczek-Waszkova, Renata Putzlacher-Buchtová, Jacek Sikora, Wladyslaw Sikora, Bogdan Trojak a Zuzana Voznicová. Úvodní esej napsala Doc. PaeDr. Iva Málková, PhD., prorektorka pro studium a celoživotní vzdělávání Ostravské univerzity.
Sborník obsahuje originály signovaných grafik Edgara Barana, Józefa Dronga, Barbary Kowalczyk, Zbigniewa Kubeczky, Bronislawa Liberdy, Jiřího Neuwirta, Eduarda Ovčáčka, Ladislava Szpyrce, Ivany Štenclové a Stanislava Waszka.
Osobní vnímání Těšínska jednotlivými umělci se odráží v textové i grafické části sborníku v široké rozmanitosti zvolených literárních stylů či výtvarných technik. Stojí zde vedle sebe například lyrická poezie Tomáše Kočka a prosté lidské vyprávění Pavla Gana. Unikátní digitální tisky grafémů prof. Eduarda Ovčáčka sdílejí místo s něžnými perokresbami Bronislawa Liberdy.

Díky exkluzivnímu výběru umělců tato kniha, i přes své regionální zaměření, jistě osloví a zaujme široký okruh příznivců krásných knih a bibliofilií, je artefaktem určeným rovněž sběratelům grafiky a také hodnotným a reprezentativním dárkem. „Potěšilo nás, že zájem o tuto publikaci projevil také jeden z krajanských spolků ze Spojených států amerických. Vždyť krajané původem ze Slezského Těšínska, tak mají mimořádnou možnost připomenout si rodnou zem a líbezný kraj, odkud pocházejí.“ Uvádí projektová manažerka společnosti Excellens paper Dagmar Saranová, která měla na starosti péči o vydání.

Všech 50 knih je tištěno na grafickém ručním papíru z nejstarší středoevropské dosud fungující papírenské manufaktury ve Velkých Losinách. Papír je zde vyráběn tradiční metodou ručního čerpání nepřetržitě již od roku 1596. Sortiment velkolosinských ručně čerpaných papírů si stále udržuje nejvyšší úroveň kvality. Používají se k tisku grafických listů, bibliofilských vydání knih, ale své uplatnění nacházejí také při reprezentaci českého státu, významných firem a univerzit. Unikátní areál papírny byl v roce 2002 vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou.

Uměleckou knižní vazbu realizoval Jiří Fogl ze Žamberka, uznávaný mistr svého oboru, který zhotovil například i nádhernou vazbu olomoucké repliky Kodexu Gigas ze 13. století. Práce Jiřího Fogla jsou ceněny především pro citlivé zpracování kvalitní kůže, výtvarně zajímavé řešení vazeb, precizní provedení prvků zdobných i celkový harmonický soulad s obsahem knihy. K nejprestižnějším zakázkám patří vzácné vazby pro kancelář prezidenta republiky, primátory měst, celokožené kazety pro insignie vysokých škol, vazby vzácných knih pro Památník národního písemnictví v Praze i bibliofilské vazby poezie pro Lyru Pragensia. V roce 1999 byl Jiřímu Foglovi udělen Svazem českých knihařů titul Mistr knihařského řemesla v oboru umělecké knižní vazby.

Technické:
Vydal Excellens paper jako příležitostný tisk v nákladu 50 v kůži vázaných a číslovaných výtisků na velkolosinském ručně čerpaném grafickém kartónu.
Redakční rada: Mgr. Stanislav Folwarczny, Jiří Neuwirt, Prof. Eduard Ovčáček, Dr. Renata Putzlacher - Buchtová a Dagmar Saranová
Odpovědný redaktor a péče o vydání Dagmar Saranová.
Umělecká vazba celokožených výtisků Jiří Fogl - Žamberk.

Pro více informací, prosím kontaktujte:

p. Dagmar Saranová
Project manager
GSM:
dasa.saranova@rucni-papir.cz

Excellens paper s.r.o.
Masná 1850/4, 702 00, Ostrava – Moravská Ostrava
www.rucni-papir.cz
Kontakt:

Dagmar Saranová
jednatelka
dasa,saranova@rucni-papir.cz
+420 776 805 977


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 6. 5. 2010 16:42
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Excellens paper s.r.o. (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Nabízíme kompletní sortiment výrobků z ručního papíru. Netradiční vizitky, dopisní sady, pozvánky, přání, kalendáře, svatební oznámení, novoročenky, zápisníky, mapy - faksimile, bloky a mnoho dalších. Také zakázková individuální výroba, tisk a ražba
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.