Mají handmade portály šanci na úspěch? | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Mají handmade portály šanci na úspěch?


V ČR za posledních několik let vyrostlo více než 30 handmade portálů, tedy portálů zaměřených na prodej rukodělné tvorby. Je možném aby se všechny uživili? A na jakém principu vlastně fungují?

Všechny tyto portály mají jedno společné. Jsou zprostředkovateli prodeje, kteří sdružují více prodejců. Těmi bývají zkušení řemeslníci – kováři, řezbáři, keramici nebo například skláři, pro které jsou tyto portály dalším prodejním kanálem. Mezi prodejci se objevují, jak zkušení umělci, tak začínající tvůrci. Významnou část prodejců tvoří i tzv. „koníčkáři“ pro které je prodej vlastních ručně vyráběných výrobků příjemným přivýdělkem navyšující rodinný rozpočet nebo alespoň sloužící pro nákup dalšího materiálu.
Všechny portály fungují na principu provize z prodeje, kterou platí prodejce provozovateli webu po uskutečnění reálného prodeje. Provozovatel webu pak zajišťuje společnou reklamu pro všechny.
Zeptali jsme se zakladatelky druhého největšího handmade tržiště v ČR, které vzniklo v polovině roku 2012, Radky Rosenbergové.
Proč by měli lidé nakupovat na handmade tržištích, když v ceně zboží platí navíc provizi pro provozovatele stránek? „Především provizi platí prodejce a rozhodně to nejsou žádné přemrštěné částky. Na našem portálu je jedna z nejnižších provizí – tedy 10 %. Tvorba konečné ceny za daný výrobek je vždy na samotném prodejci, který s provizí počítá a kalkuluje ji do ceny zboží. Internetová reklama je poměrně drahá záležitost – Ti co ji nabízí, ať již nejrůznější porovnávače zboží a cen nebo sociální sítě, počítají s tím, že inzerent má na zboží marže mnohonásobně převyšující naši provizi. 10 % je tedy absolutní minimum, pro to, abychom našim prodejcům mohli zajistit reklamu, kterou k prodeji nutně potřebují. Z pohledu zákazníka je samozřejmě výhodné nakoupit někde, kde má garanci, že mu zboží skutečně dojde. Prodejce, který by se nechoval spolehlivě, měl problémy s vyřizováním objednávek nebo komunikací se zákazníkem, by na našem portálu okamžitě skončil. Zároveň má zákazník možnost přečíst si na konkrétního prodejce reference od ostatních zákazníků. Náš portál, www.simira.cz získal prestižní ocenění „Ověřeno zákazníky“ na portálu Heuréka, což je jistě dostatečnou zárukou.“
Dalším bonusem je možnost vyrobení zboží přímo na míru. Má tato možnost nějaká úskalí? „Pouze jedno jediné. Zboží vyráběné na zakázku, ať už se jedná o přesně na míru ušité šaty nebo třeba šperk s oblíbeným kamenem zákazníka, má delší dodací lhůtu. Typické je to například u keramiky, kde technologie výroby trvá i několik týdnů.“
Kolik u Vás prodává prodejců a jak si na tom stojíte v porovnání s konkurencí? „Na našem portálu je registrovaných přes 3 000 prodejců a v nabídce je více než 100 000 handmade výrobků. Co se týče konkurence, tak na prvním místě je portál fler.cz, který v ČR vznikl jako první a kde figuruje přes 70 tis. prodejců. S úsměvem říkávám, že nejdříve je fler.cz, pak dlouho nic a pak my. Na druhou stranu, prodejci u nás nemají tak velkou konkurenci, a tak se stává, že i Ti kteří u konkurence nemají úspěch, u nás uspějí. Také máme nižší provizi. Z pohledu zákazníka – někdy je jednodušší vybrat ze 100 tis. než z několika miliónů. Náš web je moderní, přehledný s možností vyhledávat podle řemesla, barvy, materiálu.“
Uživí Vás tedy Simira? Ne, je pro nás koníčkem jako pro mnohé tvůrce jejich tvorba. Na druhou stranu obrat v loňském roce byl přes 2 mil. Kč a meziročně vzrostl o více než 30 %, takže se domnívám, že jsme na dobré cestě.
Domníváte se tedy, že popularita handmade výrobků roste? „To naprosto jednoznačně. Pro naše zákazníky je ale také velmi důležité, že výrobky jsou vyrobené v Čechách. Prodejci jsou vidět, je vidět jejich hodnocení i hodnocení jejich výrobků – zakládají si na kvalitě. Znám prodejce, od kterého jsem si vyprosila pár „zmetků“, které odmítl dát do prodeje, kvůli něčemu, co já vůbec nebyla schopná registrovat. Zákazník kupuje české, kvalitní zboží, které je navíc originální, jedinečného designu.“
A co konkrétně za výrobky se nejvíce prodává? „Dlouho vedli šperky, ale v poslední době je válcuje kategorie „domov“ a to především výrobky kovářské a keramické“.
Nabízí váš portál ještě něco navíc? Samozřejmě, každý kdo chce uspět, musí nabídnout něco navíc. Bylo by to na dlouhé povídání, ale zmíním například kategorii „materiál“ zcela osvobozenou od provizí, 1 % provizi pro charitativní prodej (např. chráněné dílny), akce, kterých bude v příštím roce přibývat, kdy bude určitá kategorie vždy dočasně bez provize (tedy budou moci zákazníci nakoupit levněji), kategorii Exclusive, kde zákazníci najdou zboží vyrobené exkluzivně pro Simiru – neseženou ho tedy nikde jinde.
Zdá se, že výroba a prodej českých handmade výrobků jsou stále na vzestupu. Dokládá to i velké množství handmade portálů, které na českém internetu existuje. Mezi nimi i druhý největší hráč na trhu – tržiště www.simira.cz, jehož majitelku jsme dnes krátce vyzpovídali.








Kontakt:

Radka Rosenbergová
jednatel
info@simira.cz
www.simira.cz
724290903


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 4. 1. 2015 16:38
Kategorie: Společnost a životní styl
Název zdroje: Simira Art, s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Společnost Simira zprostředkovává prodej rukodělných, řemeslně kvalitně zpracovaných nebo designových výrobků v limitovaných edicích na portále www.simira.cz.

K dnešnímu dni (1.11.2014) nabízí na Simiře své zboží více než 3 000 tvůrců, řemeslníků a designérů. Nabídka čítá více než 90 000 položek.



PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.