Letní péče o oči | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Letní péče o oči


Stalo se úplnou samozřejmostí, že se při pobytu na slunci chráníme – používáme opalovací kosmetiku, nosíme plážové oblečení i klobouk.

Ale myslet byste měli nejen na ochranu pokožky a vlasů, ale také očí. Oko je velmi jemná a citlivá struktura, kterou byste měli dokonale chránit před nepříznivými vlivy okolního prostředí. Sluneční brýle se sice staly oblíbeným módním doplňkem, ale pro zdraví a krásu očí je třeba dělat ještě něco víc:
1. Noste klobouk. Nechrání vás jen před úžehem a spálením obličeje, ale zabraňuje také dopadu slunečních paprsků přímo do očí. Vhodná je také kšiltovka nebo slunečník.
2. Noste sluneční brýle – sluneční záření se totiž odráží od okolního prostředí, takže brýle jsou důležitou ochranou zraku před účinky ostrého slunečního světla a UV záření, které je pro zrak velmi škodlivé. Zejména intenzivní sluneční záření ve vyšší nadmořské výšce může způsobit bolestivé poškození oční rohovky, které může být komplikováno infekcí s trvalými následky. Dlouhodobé dávky UV záření mohou zvyšovat riziko vzniku šedého zákalu nebo poškodit sítnici.
3. Sluneční brýle jsou nezbytné také pro řidiče či sportovce. Během slunečného dne zlepšují vidění, chrání před oslněním, větrem a také jsou pomůckou poskytující ochranu před zraněním kamínkem, prachem, drobným hmyzem, které vám mohou vletět do oka.
4. Pokud se běžně neobejdete bez dioptrických brýlí, může pro vás být léto celkem náročným obdobím. Brýle obtěžují při koupání i při sportu. Řešením sice mohou být sluneční dioptrické brýle, ovšem musíte počítat s tím, že pokud se zdržíte do večera, měli byste u sebe mít také brýle s čirými čočkami. Nebo si můžete pořídit sluneční klip, který nasadíte na vaše dioptrické brýle. Ale je tu ještě další možnost – operace.
5. Definitivním řešením vašich potíží s dioptrickou vadou může být skutečně oční operace. Můžete ji bez problémů podstoupit také v létě, neboť si můžete zvolit takovou metodu, která vás v běžném životě neomezuje, umožňuje vidět okamžitě po zákroku a k běžným povinnostem se můžete vrátit již druhý den po operaci.
6. Měli byste také vědět, že u některých očních operací je původní čočka nahrazena novou – umělou nitrooční čočkou. A i ta může poskytovat dokonalou ochranu před UV zářením. Běžným typem je totiž umělá čočka vybavená UV filtrem, ale jsou také pracoviště, kde je za standard považována tzv. žlutá nitrooční čočka, která chrání oko před všemi škodlivými složkami slunečního záření včetně „near“ záření (modrá složka světla). Toto záření je velmi nebezpečné zejména pro pacienty po operaci šedého zákalu nebo u mladších pacientů, kteří volí výměnu oční čočky z dioptrických důvodů, protože může vyvolat postižení oční sítnice a běžná umělá čočka proti němu nechrání. Přestože odborníci považují takovou ochranu za nutnost, některá zdravotnická zařízení požadují různě vysoké, a to i několikatisícové doplatky. Výjimkou je oční klinika Duovize, kde pacienti získají žlutou čočku automaticky, zdarma, bez jakéhokoli doplatku.
7. Ženy by i v létě měly pamatovat na správné a každodenní odličování, a to i po návratu z noční párty. Používejte speciální oční odličovač, naneste na tamponek, přiložte na řasy a oční víčko, aby se líčidla uvolnila. A pak je stírejte jemnými kruhovými tahy od vnějšího k vnitřnímu koutku oka, odkud se pak vyplavují všechny nečistoty, které se do oka dostaly. Na správné čištění a hygienu očí pamatujte také při častých zánětech očních víček (ječné či vlčí zrno).
8. Pokud nosíte kontaktní čočky nebo jste alergici, případně pobýváte v prašném prostředí, měli byste mít po ruce oční kapky, neboť vám v případě potřeby pomohou z oka vyplavit nečistoty a zmírní podráždění. Při práci v prašném prostředí chraňte oči pracovními brýlemi.
9. Důležitý je také správný výběr slunečních brýlí. Kupujte je v optice či specializovaném obchodě (sport, cyklo apod.), záleží na účelu, k jakému brýle potřebujete. Obruby nesmí tlačit a musí být pohodlné. Všechny čočky kvalitních slunečních brýlí bývají opatřeny UV filtrem, kategorii slunečního filtru najdete na etiketě nebo na stranici.
10. Čočky dioptrických i slunečních brýlí udržujte čisté, ošetřujte je doporučenými čisticími prostředky. Ale brýle nepoškodí ani použití vlažné vody s troškou saponátu.V žádném případě nepoužívejte k čistění znečištěné a drsné tkaniny ani papírové kapesníky. Neponechávejte brýle dlouho vystavené přímému vlivu slunečního záření (za oknem, v autě apod.), vyhněte se používání brýlí v sauně nebo parní lázni.

Nebojte se operace
Ani v letních měsících nemusíte odkládat dlouho zvažovanou operaci vaší oční vady. Možná ji stále odkládáte z důvodu velkého omezení, nošení brýlí, nepohody a v létě si už vůbec nechcete kazit dovolenou. Ale vaše obavy nejsou na místě. „V letním období lze řešit v podstatě všechny dioptrické vady. Svým klientům zejména doporučuji šetrnou metodu NeoLASIK. Jedná se o bezbolestný, extrémně bezpečný, přesný a spolehlivý zákrok prováděný nejmodernějším laserovým přístrojem, bez použití jakýchkoliv ostrých nebo řezných nástrojů,“ vysvětluje primářka kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová a doplňuje: „Operace se provádí ambulantně, na obou očích najednou, a to i u dětí od osmi let. Nemusíte se obávat žádného omezení, neboť díky modernímu femtosekundovému laseru zůstává povrch oka neporušený, takže ihned po zákroku můžete číst, dívat se na televizi a od druhého dne si můžete užívat léta naplno.“








Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 15. 7. 2011 8:58
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: DuoVize (NEověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.