Látky, na které by vegetariáni neměli zapomínat | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Látky, na které by vegetariáni neměli zapomínat


Vegetariánství je specifický způsob stravování, který vylučuje z jídelníčku konzumaci masa a produktů z něj. Jelikož je však živočišná strava bohatá na mnoho důležitých vitaminů, minerálů a dalších látek, je třeba doplnit je prostřednictvím jiných zdrojů. Poradíme vám, na co dávat pozor, aby vaše tělo nestrádalo.

Kyselina listová
Kyselina listová je vitamín rozpustný ve vodě a spadá do skupiny vitaminů B. Podílí se na tvorbě červených krvinek a napomáhá syntéze nukleových kyselin, což umožňuje správné dělení buněk. Kyselina listová má také za úkol posilovat nervový systém. Je obsažena především v listové zelenině jako například ve špenátu či kapustě, dále také v ořeších nebo brokolici. „Kyselina listová je sice v zelenině přítomná v poměrně velké míře, ale zároveň je zde v těžce vstřebatelné formě. Proto doporučujeme zvolit i jinou formu doplnění této látky, aby organismu nescházela“ uvedla Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která nabízí přípravek s obsahem 8 esenciálních vitaminů skupiny B, včetně kyseliny listové.

Vápník na pevnou kostru
Vápník je jeden z nejpodstatnějších minerálů, které se v našem organismu vyskytují. Kromě toho, že je součástí naší kostry, plní také další podstatné funkce. Napomáhá při přenosu nervových vzruchů a udržuje tím srdeční rytmus. Je nezbytný pro správnou srážlivost krve a reguluje její pH. Nedostatek vápníku se projevuje zejména nemocí zvanou tetanie, kterou provází silné svalové stahy a křeče. Zároveň může být příčinou bušení srdce, osteoporózy, bolestí kloubů či vypadávání zubů.

Zinek
Zinek spadá do skupiny minerálů, které významně podporují obranyschopnost organismu. Napomáhá v potlačování alergií, zlepšuje stav kůže a urychluje proces uzdravování. Je nezbytný pro správnou činnost desítek enzymů a má vliv na metabolismus bílkovin, cukrů, hormonů a vitaminů. Nedostatek zinku se projevuje především vyrážkami, záněty kůže, špatným hojením ran či poruchami psychiky. Nachází se například v mořských plodech nebo ovesných vločkách, ale jejich tepelnou úpravou se znehodnotí. Proto je vhodné volit cestu potravinových doplňků, které tělu zajistí jeho dostatečný přísun.

Železem proti chudokrevnosti
Ačkoli je železo v organismu dospělého člověka zastoupeno pouze několika gramy, plní velmi důležitou funkci. Je nezbytnou součástí hemoglobinu, který umožňuje transport kyslíku z plic ke všem buňkám v těle. Jeho nedostatek může mít za následek chudokrevnost, únavu, motání hlavy a dušnost. Výhodou je, že se železo z těla ztrácí pouze s odlupujícími se buňkami pokožky a sliznice, kterými je pokryt vnitřek trávicího ústrojí a močových cest. Železo naleznete například v sójové mouce nebo luštěninách. Pokud těmto pokrmům neholdujete, můžete zvolit nenásilnou formu vitaminových doplňků stravy a řídit se dávkováním.

Vitamin D
Vitamin D je velmi důležitým prvkem především pro vývoj našich zubů a kostí. Pokud ho má organismus dostatek, dochází například ke snadnějšímu hojení zlomenin. Zároveň působí blahodárně na celkovou obranyschopnost lidského těla, předchází rakovině tlustého střeva, konečníku, prsu a prostaty a má vliv na dobrou srážlivost krve. Patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích a vzniká v kůži prostřednictvím slunečního záření. „Jestliže náš organismus trpí nedostatkem vitaminu D, může docházet k měknutí a deformaci kostí. Zvláště v období zimy je jeho hladina v organismu snížena, protože naše pokožka není vystavována dostatečnému množství slunečního záření,“ uvedla Eva Stanislavská, marketingová manažerka společnosti Generica, která nabízí přípravek s vitaminem D jednak samostatně a jednak v užitečné kombinaci s vápníkem. V rostlinné stravě se vitamin D nachází jen v malém množství. Z tohoto důvodu často volí lidé formu vitaminových doplňků, které zajistí dostatečný přísun látky do organismu.

Potravinové doplňky vhodné pro vegetariány:
B-komplex forte Generica tbl. 100
B-komplex forte Generica obsahuje všechny vitaminy skupiny B.


Hepavitan Generica, tbl. 60
Obsažené látky chrání játra před ztukovatěním, zlepšují jejich činnost a jsou vhodné k dlouhodobému podávání jako prevence jaterních onemocnění.


Magnesium 250 Generica tbl. 100
Hořčík je nezbytný na zvládání stresových situací, má vliv na vylučování adrenalinu


B-komplex forte plus, eff. tbl. 20
podpora organismu při rekonvalescenci, kožních onemocněních. Podporuje zdraví pokožky, vlasů a nehtů.


Calcium 1000 + D3 combi Generica, eff.gran. 20
Přípravek se užívá při stavech spojených se zvýšenými nároky organismu na vápník, jako je osteoporóza, bolesti svalů, alergická onemocnění, při zánětech žaludku a střev, po operacích trávící soustavy, po užívání kortikosteroidů, ve vyšším věku, během těhotenství nebo růstu organismu.Calcium 600 + D3 Generica, tbl. 30
Přípravek se užívá při stavech spojených se zvýšenými nároky organismu na vápník jako osteoporóza, bolesti svalů, alergické onemocnění, při zánětech žaludku a střev, po operacích trávicí soustavy, po užívání kortikosteroidů, ve vyšším věku, během těhotenství nebo růstu organismu.


Vitamin D3 400 I.U. Generica, cps. 30
Přípravek je vhodný jako prevence při nedostatku vitamínu D3. Používá se při křivici a osteoporóze na podporu ukládání vápníku. Je účinný při pomalém hojení zlomenin. Podporuje vstřebávání vápníku, omezuje jeho ztrátu ledvinami.
Kontakt:

Petr Lesenský
LESENSKY.CZ
info@lesensky.cz
www.lesensky.cz
+420 777 942 701


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 15. 2. 2012 22:25
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: Petr Lesenský (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tým odborníků specializujících se na PR, média a marketing.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.