Krkonošský národní park slaví pětačtyřicátiny | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Krkonošský národní park slaví pětačtyřicátiny


Pětačtyřicáté narozeniny slaví v sobotu 17. května náš nejstaší národní park – Krkonoše (KRNAP). Vyhlášen byl vládním nařízením 17. května 1963. Ochrana unikátní krkonošské přírody se ovšem datuje ještě mnohem více do minulosti. Krkonošská příroda v sobě totiž nese poklady světového významu.

První oficiální ochrana přírody, respektive především flóry, Krkonoš zařčíná již před více než sto lety. V roce 1904 vydává tehdejší c. k. místodržitelství v Praze výnos o nutnosti chránit krkonošskou květenu a ve stejném roce vzniká v Krkonoších také první rezervace. Je soukromá – na svém panství ji na Labské stráni na rozloze 60 hektarů vyhlašuje hrabě Jan Nepomuk Harrach.

Chránit bylo opravdu co. Rozkvetlé bohatství našich nejvyšších hor trpělo v té době především tak rozsáhlým sběrem léčivých rostlin, že mnohé druhy začaly být opravdu ohroženy. Krkonošská flóra zahrnuje přitom i naprosté světové unikáty – relikty poslední doby ledové (lomikámen sněžný, ostružiník moruška, rašeliník Lindbergův, šídlatka jezerní) a také řadu místních endemitů, rostlin, jež nerostou nikde jinde na světě (bedrník skalní, jeřáb krkonošský, lomikámen pižmový, všivec krkonošský, zvonek krkonošský, či na tři desítky různých druhů jestřábníků).

První návrh na vyhlášení národního parku v Krkonoších vznikl již v počátku Československé republiky. Předložil ho profesor František Schustler již v roce 1923. Blížící se válka ale namísto vyhlášení národního parku přinesla naopak mnohé jizvy na krkonošské krajině – nakonec nevyužitý pás betonových opevnění a přístupové asfaltky až do vrcholových partií hor. V roce 1931 vznikla alespoň rezervace Kotelské rokle (dnes Kotelné jámy), k nimž v roce 1952 přibyly Černohorská rašeliniště, Labský důl, Obří důl, Pančavská louka a Úpské rašeliniště, k nimž v roce 1960 přibyly další čtyři. O 11 let později vzniká náš první národní park (sousední polský Karkonoski park narodowy byl vyhlášen v roce 1959). Dnes má včetně ochranného pásma rozlohu 54 969 hektarů.

Mezinárodní význam krkonošské přírody dokládá například česko-polská biosférická rezervace UNSCO Krkonoše – Karkonosze, vyhlášená v roce 1992. Pančavská louka a Úpské rašeliniště jsou součástí seznamu mokřadů mezinárodního významu, vrcholové partie – Krkonošská tundra – jsou součástí tzv. Corine Biotopes, tedy mezinárodně významných biotopů Evropy a nejcennější části Krkonoš jsou součástí evropské soustavy Natura 2000.

Správa národního parku uspořádala k výročí založení KRNAP řadu akcí, které jsou otevřené k účasti veřejnosti:

16. – 18. května Přírodovědná exkurze NP Podyjí pro děti
Pokračování v tradici přírodovědných exkurzí do našich CHKO a NP. Akce určená pro děti ZŠ, exkurze po trase Havraníky – mlýny na Dyji – Popice. Kontakt: D. Bílek, dbilek@krnap.cz, 737 225 417.

16. – 18. května Přírodovědná exkurze do NP Podyjí pro veřejnost
Pro každého zájemce o jarní přírodu, který zvládne ujít 20 km za den. Trasa: Vranov n. Dyjí – Ledové sluje – Keply – Hardegg (Rakousko) – Čížov. Kontakt: V. Mikule, vmikule@krnap.cz, 737 225 507.

16. – 24. května Sochařské sympozium ve dřevě
Koná se v areálu Správy KRNAP – zámecký park Vrchlabí, slavnostní předání soch 24. 5. v 15:00. V tomto termínu můžete zhlédnout při práci renomované umělce: V. Kyselka (Brno), J. Naš (Hněvotín), J. Řehna (Dobřichovice), M. Sýkora (Lochovice), I. Šmilauer (Pacov). Kontakt: A. Štrojsová, astrojsova@krnap.cz, 499 456 220.

23. května Noc v klášteře (od 18:00 do 24:00)
Akce probíhá v klášteře Vrchlabí v nočních hodinách v rámci Festivalu muzejních nocí 2008, pořádané Asociací muzeí a galerií ČR. Tématicky navazuje na výstavu Sinice a řasy v potravě člověka. Program: přednášky, vědomostní kvíz, praktické ukázky a ochutnávky řas, bojová hra pro děti, loutkové představení o vodníkovi – dramatizace pohádky M. Kubátové „O vodnickém hrnéčku“. Kontakt: J. Sojková, jsojkova@krnap.cz, 499 456 710.

24. května Přírodovědná exkurzní trasa „Za mlynářem Špindlerem“
Trasa: Špindlerovka – naučná stezka Čertova strouha – Špindlerův Mlýn. Délka trasy 10,5 km s doprovodem profesionálního strážce Správy KRNAP, několik zastavení po cestě (ukázka krkonošské květeny, zoologická ukázka, myslivecká, lesnická..). Výroba předmětů s uměleckým kovářem, svezení psím spřežením, občerstvení U svozu, setkání s mlynářem Špindlerem. Odjezd ze Špindlerova Mlýna na Špindlerovku v 830, 930, 1030, 1130. Zde bude na účastníky akce čekat strážce, který s poutavým vyprávěním provede trasou. Kontakt: oev@krnap.cz, 499 456 322

28. května Co mají společného hory Skandinávie, hory Kolského poloostrova a Krkonoše?
Přednáška s prezentací odborných pracovníků Správy KRNAP Mileny Kociánové a Jana Vaňka. Začátek v 17:00, velká zasedací místnost vrchlabského zámku. Kontakt: J. Materna, jmaterna@krnap.cz, 499 456 726.


Výstavy probíhající při příležitosti oslav
Sinice a řasy v potravě člověka – Krkonošské muzeum Vrchlabí - do 1.6.
Z historie firmy Detoa – Krkonošské muzeum Paseky n. Jiz. – 3. 5. - 26. 4. 2009
Z historie paseckých hasičů – Krkonošské muzeum Paseky n. Jiz. – 17. 5. – 31. 10.
Výstava prací ZUŠ Vrchlabí – Krkonošské muzeum Vrchlabí – 29. 5. – 6. 7.
Práce dětí ze speciální MŠ a ZŠ Vrchlabí – HIS Vrchlabí – 3. 6. – 15. 6.
Krkonoše vnitřní a vnější – Krkonošské muzeum Vrchlabí – 4. 6. – 29. 6.
Řemeslnické léto – HIS Vrchlabí – 19. 6. – 7. 9.







Kontakt:

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Jakub_Kaspar@env.cz
724 175 927
267 122 040


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 15. 5. 2008 9:20
Kategorie: Cestování
Název zdroje: Ministerstvo životního prostředí (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Ministerstvo životního prostředí je ústřední orgán státní správy s kompetencí v ochraně životního prostředí.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.