Král komiksu Kája Saudek má své muzeum | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Král komiksu Kája Saudek má své muzeum


V Praze se na konci roku 2011 otevřelo Komiksové muzeum Káji Saudka. Návštěvníkům nabízí devadesát děl i několik desítek fotografií mapujících Saudkův život. Muzeum je otevřeno denně a návštěvníci si zde mohou zakoupit i různé suvenýry se Saudkovými motivy.

Komiksové muzeum Káji Saudka se nachází přímo v centru Prahy, na ulici 28. října nad klubem Batalion. I ten je vyzdoben Saudkovými kresbami, které dotváří atmosféru 50. a 60. let v USA. Samotný nápad otevřít muzeum se zrodil před několika lety. „Už při rekonstrukci Batalionu mne jeho majitel, Arnošt Kuchař, vyzval k výtvarné spolupráci. Celý interiér jsem pojala v komiksovém stylu otcových kreseb,“ přibližuje Berenika Saudková, dcera kreslíře. „A tehdy, před více než třemi lety, jsme začali uvažovat o muzeu,“ dodává. Krom Kuchaře a Saudkové s přípravou muzea pomáhal i grafik Marcel Musil.

Muzeum je unikátní nejen v rámci České republiky. „Není obvyklé, že existuje muzeum, které je celé věnované komiksu, natož pak jedinému autorovi,“ říká Berenika. „Zejména v postkomunistických zemích však málokde narazíme na tak výraznou osobnost, jakou je nejen pro český komiks Kája Saudek.“

Ačkoliv se Saudek věnoval nejen komiksům a tvorbě filmových plakátů, muzeum je zasvěceno zejména této části jeho tvorby. Pro Saudka jsou typické vnadné ženy, americká auta a mužní hrdinové. Muzeum nabízí průřez jeho tvorbou od 50. let až po rok 2004. Expozice je doplněna fotografiemi z rodinného alba, které mají návštěvníkům pomoci Saudka blíže poznat. „Chtěli jsme, aby lidé viděli, v jakém prostředí se Kája pohyboval a co na jeho tvorbu mělo vliv,“ dodává Berenika Saudková.


**************
Kája Saudek (13. 5. 1935) je pro svůj nezaměnitelný styl označován za krále českého komiksu. Do širšího povědomí veřejnosti se dostal zejména díky kresbám z filmu Kdo chce zabít Jessii. Patrně největším projektem měl být jedenáctidílný komiks Muriel a andělé, dokončeny však byly pouze dva díly. Období po roce 1989 bylo pro Saudka paradoxně ještě méně příznivé, neboť Česká republika se vezla na vlně západní komerce. S nástupem nového tisíciletí se situace pro Saudka začala zlepšovat, avšak od tragické nehody v roce 2006 leží v kómatu v nemocnici.Kontakt:

Miloš Gregor
tiskový mluvčí
milos.gregor@email.cz
www.kajasaudek.cz
777 893 399
220 108 147


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 16. 1. 2012 10:04
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Komiksové muzeum Káji Saudka (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Kultura, muzeum
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.