Koncert s premiérou skladby Ilji Hurníka | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Koncert s premiérou skladby Ilji Hurníka


V neděli 11. září 2011 v 16.00 hod. se v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové n. L. uskuteční koncert, jehož vrcholem bude světová premiéra skladby Severská ukolébavka renomovaného hudebního skladatele Ilji Hurníka, za jeho osobní účasti. Záštitu nad koncertem převzal arcibiskup pražský Dominik Duka a starostka města Dvora Králové Edita Vaňková.

Z podnětu královédvorského varhaníka Víta Havlíčka napsal Ilja Hurník kompozici s názvem Severská ukolébavka, kterou autor věnoval Královédvorskému chrámovému sboru. Jedná se již o třetího významného hudebního skladatele, který pro tento sbor napsal skladbu. Loňské září šlo o Luboše Sluku a před dvěma lety o Otomara Kvěcha.
Premiéra zazní v podání Královédvorského chrámového sboru, který řídí sbormistr Vít Havlíček, za varhany usedne jeden z nejúspěšnějších varhaníků mladé generace Pavel Svoboda. Kromě Hurníkova díla zazní kompozice J. S. Bacha, J. V. H. Voříška nebo slavný svatební pochod R. Wagnera.

Jméno Ilji Hurníka asi není třeba příliš představovat. Tento hudební skladatel, pedagog, dramatik a spisovatel se narodil v Ostravě, ale od roku 1938 žije v Praze, kde ho na umělecké škole vyučovali legendární učitelé klavírista Vilém Kurz a skladatel Vítězslav Novák. Vrcholem kompoziční tvorby jsou jeho opery na vlastní libreto. Jako pianista vynikl v interpretaci skladeb Debussyho a Janáčka. Literární tvorbu zahrnují povídkové sbírky, eseje, rozhlasové hry, rozhlasové a televizní popularizační pořady. Ilja Hurník je držitelem Ceny Classic Českého hudebního fondu, zlaté medaile AMU, Státního vyznamenání Za zásluhy v oblasti kultury a umění nebo Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby.
Koncert pořádá občanské sdružení Královédvorský chrámový sbor a Římskokatolická farnost ve Dvoře Králové. Pozvolna se touto akcí začíná tvořit tradice zářijových koncertů s premiérou, která je významným obohacením nejen kulturního, ale i společenského života města Dvora Králové.
Kontakt:

Andrea Zaorálková
zaoralkova.andrea@seznam.cz
www.kchs.cz


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 29. 8. 2011 12:52
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Královédvorský chrámový sbor, o.s. (ověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.