Jazyková soutěž | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Jazyková soutěž


Vzdělávací dvojjazyčný časopis Euro školák, který ve velké míře přispívá k odbourávání komunikačních bariér mezi češtinou a slovenštinou, vyhlašuje od 1. 3. 2008 „JAZYKOVOU SOUTĚŽ“ zaměřenou na zviditelnění problematiky komunikace mezi národy. Soutěž si zároveň klade za cíl poukázat na zanedbávání výslovnosti v rámci mateřského jazyka.

Podle ohlasů se do soutěže zapojí mnoho školních kolektivů. Již proběhlo úspěšné testování soutěže na několika vybraných školách i v mateřských školkách. Děti s velkým nadšením vyplazovaly jazýčky a trpělivě čekaly na cvaknutí fotoaparátu. Nevědomky si tak procvičily jazyk a celý den se jim pak lépe komunikovalo díky této malé „gymnastice“ mluvidel.

Jazyk je základem slova a slovo je základem komunikace mezi dětmi, dospělými lidmi i mezi národy. Aby se mohli lidé i národy dorozumívat a vyjadřovat své názory, potřebují komunikaci – tedy jazyk.

Vyplazení jazyka nemusí být jen urážlivým projevem, ale také může být symbolem propojení odlišností v jazykové výbavě.

Posláním soutěže s názvem „Jazyková soutěž“ je v první řadě poukázat na potřebu neustálé gymnastiky mluvidel, a to už v elementární podobě. Soustavné zkvalitňování jazykové zdatnosti z pohledu vícejazyčné přípravy dětí a mládeže je dalším nesporně významným faktorem. Celkově lze říct, že „Jazyková soutěž“ zaktivizuje široké masy k vypláznutí jazyka, což bude mít význam nejen v oblasti logopedie, ale připomene také potřebu kvalitní jazykové výbavy, a jazyk se tak stane pro děti a mládež atraktivnějším prvkem komunikace.

Průzkum na školách ukázal, že dojde k masovému zapojení široké veřejnosti. Podle vyjádření několika ředitelů škol se do soutěže zapojí i mnozí jejich žáci.

Časopis Euro školák je díky svému obsahu výbornou pomůckou pro vyučování, je přizpůsobený učebním osnovám a bere ohled na roční období. Nacházejí se v něm slovenské i české texty, které jsou na každé stránce doplněny překladovým (příp. výkladovým) slovníčkem a ilustracemi, čímž je zabezpečena srozumitelnost pojmů jak v češtině, tak ve slovenštině.
Kontakt:

Miroslav Bezděk
predseda predstavenstva, šéfredaktor
redakcia@euro-akademia.eu
+421907737217
+42162250299


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 3. 3. 2008 9:32
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: PLENKALL a.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Redakce Euro akademia, kterou vlastní vydavatel PLENKALL a.s., vydává bilingvální edukatívny časopis Euro školák. Tento měsíčník je distribuován v Čechách a na Slovensku. Jeho posláním je českým dětem přiblížit slovenčinu a slovenským dětem češtinu.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.