
Tisková zpráva
Institut kávy doporučuje seniorům pít kávu – zlepšuje paměť a snižuje riziko mozkové mrtvice
Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů a není generace, která by tento černý zázrak bohatý na antioxidanty a další tělu prospěšné látky, neochutnala. I když ve vyšším věku mají lidé z kávy většinou obavy, ukazuje se, že její konzumace má pozitivní vliv na lidské zdraví a to zejména v prevenci některých onemocnění typických pro starší věk.
Jako jeden z důsledků stáří a změn v organismu je i ztráta pocitu žízně. Tento signál je velmi důležitý, protože jím organismus ohlašuje mírnou dehydrataci a nutnost doplnění tekutiny. Většinou se senioři přiklánějí ke konzumaci chuťově výraznějších nápojů. Pochopitelně si neodřeknou ani svůj oblíbený šálek kávy, zvláště dopoledne.
Káva chrání mozkové cévy
V letošním roce byly publikovány výsledky studie (Larson, Orsini), která zkoumala vliv konzumace kávy na četnost cévní mozkové příhody (mozkové mrtvice) v letech 1996 – 2010. U téměř 500 000 účastníků a více než 10 000 případů mozkové příhody tak bylo zjištěno, že u konzumentů kávy je v průměru o 15 % menší riziko vzniku mozkové příhody než u těch, kdo kávu nepijí. V případě, kdy konzumace dosahovala 2 šálků denně, bylo riziko sníženo o 14 %, při vyšší konzumaci 3-4 šálků pak o 17 %.
Káva pomáhá paměti
Ve vyšším věku je ohrožena nejen paměť, ale i další myšlenkové procesy, které jsou souborně označovány jako kognitivní funkce. Ty nám umožňují rozpoznávat, pamatovat si, učit se a přizpůsobovat se neustále se měnícím podmínkám prostředí. Jde např. o paměť, pozornost, koncentraci, rychlost myšlení, porozumění informacím a řečové funkce. Nejnovější prospektivní studie L. Araba realizovaná se 4 000 účastníky starších 65 let ukázala, že u žen klesají tyto mozkové funkce méně, pijí-li pravidelně kávu nebo čaj.
Kávou lze předcházet i Alzheimerově chorobě i cukrovce
Počet lidí trpících různými formami stařecké demence nebo Alzheimerovou chorobou ve světě roste a v následujících dvaceti letech se má zdvojnásobit. Podle britských vědců z King´s College jich bude příští rok přes 35 milionů, v roce 2030 už 65,7 milionů a o dalších dvacet let později až 115,4 milionů. Experti z Floridy tak částečně objasnili dřívější pozorování, že se u pijáků kávy tato vážná degenerativní nemoc vyskytuje méně často než u lidí, kteří kávu nepijí. Nová studie nepopírá ani dřívější výsledky výzkumu, podle nichž je za tuto ochranu zodpovědný kofein samotný, jelikož snižuje produkci bílkoviny zvané beta-amyloid. V kávě je přítomná látka, která ve spolupráci s kofeinem zvyšuje tvorbu růstového faktoru bránícího rozvoji Alzheimerovy nemoci a zlepšuje paměť.
Ve vyšším věku se také velmi často objevuje diabetes mellitus II. typu. Probíhající výzkumy vztahu mezi pitím kávy a vznikem diabetu ale již dnes prokazují pozitivní výsledky. Dokazuje to například americká studie, která hodnotila riziko vzniku diabetu II. typu v souvislosti s konzumací kávy a slazených nápojů. Muži i ženy pijící více než 4 šálky kávy denně měli riziko vzniku diabetu II. typu o 67 % nižší než jejich vrstevníci, kteří kávu nepili. Navíc práce Turatiho z roku 2011 (metaanalýza studií u více než 10 000 pacientů), potvrdila, že neexistuje souvislost mezi konzumací kávy a rakovinou slinivky a to dokonce ani u silných pijáků kávy, vyjma případů, kdy tito konzumenti zároveň silně kouřili.
Institut kávy zahájil svoji činnost v dubnu 2010. Jeho zakladateli a garanty jsou přední český specialista v oblasti léčebné výživy doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D. (gastroenterolog a nutricionista, Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze), a slovenský odborník v oblasti poradenství pro obezitu, výživu a zdravý životný styl MUDr. Peter Minárik (gastroenterolog, Onkologický ústav sv. Alžběty v Bratislavě). Smyslem této iniciativy je objektivně informovat o kávě a vlivu její konzumace na lidský organismus. Institut kávy je rovněž provozovatelem webové stránky www.institutkavy.cz, kde najdou zájemci množství informací nejen o pěstování a výrobě kávy a jejím složení, ale i vlivu její konzumace na lidský organizmus.
Tweet
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0Vydáno: 12. 10. 2011 15:57
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: Institut kávy (NEověřený zdroj [?])
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: Institut kávy (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
www.institutkavy.cz
www.institutkavy.cz