Francouzi vyvíjejí podvodní atomovou elektrárnu | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Francouzi vyvíjejí podvodní atomovou elektrárnu


Nehrozí mu teroristické útoky ani pád dopravního či jiného letadla. Nehne s ním zemětřesení ani vlna tsunami. Neexistují větší technické problémy při jeho konstrukci ani výstavbě. Tak se jeví jaderný reaktor Flexblue, který vyvíjí francouzská společnost DCNS.

Využije přitom zkušeností získaných z projektování, stavby a údržby francouzských ponorek i povrchových vojenských plavidel. První podmořský jaderný blok,ocelový válec o délce kolem 100 a průměru 15 metrů, spustí DCNS na mořské dno do hloubky sto metrů nedaleko střediska francouzského vojenského námořnictva, normandského Cherbourgu. První elektřinu přivede podmořský kabel do francouzské sítě v roce 2017.
Francouzská společnost odhaduje poptávku po reaktorech Flexblue v nejbližších dvou desetiletích na dvě stovky. Nová technologie je určena především pro rychle se rozvíjející země, ostrovní státy a vzdálené aglomerace. Podle výkonu a místních potřeb vystačí pro místa se 100 tisíci až miliónem obyvatel. Elektrický výkon zařízení, jež je už konstrukčně hotové a dolaďují se jen detaily vnějšího designu, se bude pohybovat mezi 50 a 250 megawatty.
„Technicky není výstavba podmořských atomových bloků složitá,“ prohlásil šéf oddělení společnosti DCNS pro civilní jadernou energetiku André Kolmayer. „Problémem může být veřejná a psychologická přijatelnost podmořské atomové elektrárny. Taková představa jistě může vyvolávat obavy,“ citoval Kolmayera rakouský deník Der Standard.
„Zájem o malé reaktory má dva důvody. Umožňují zemím, které nedisponují jaderným průmyslem, využívat výhod atomové technologie, aniž by musely budovat nákladnou infrastrukturu nezbytnou pro výstavbu a provoz tradičních velkých jaderných bloků a připravovat potřebné odborníky. Reaktory Flexblue lze instalovat ve vzdálených a těžko dostupných místech, kde by výstavba velké jaderné elektrárny stála neúměrně mnoho,“ dodává šéf výzkumu ve Fondu pro strategické studie a autor Světového nukleárního atlasu Bruno Tetrais.

Další informace a zdroje:
Námořní bezúdržbové jaderné elektrárny testuje Rusko. V petrohradském Baltském závodě spustili na vodu 30. června první speciální plavidlo, na něž nyní instalují energetické zařízení – dva jaderné reaktory o výkonu 35 MW každý. Do roku 2015 hodlá Rosatom postavit sedm takových elektráren určených i na odsolování mořské vody, informoval agentura RIA Novosti (viz http://atominfo.cz/?p=2596)
Flexblue a DCNS: http://en.dcnsgroup.com/energy/civil-nuclear-engineering/flexblue/
Der Standard: http://derstandard.at/1311802839162/Atomkraft-Frankreich-erfindet-Unterwasser-AKW
Kontakt:

Vladimír Labuda
ředitel
vladimir.labuda@jlmpraha.cz
602376840
261213978


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 15. 8. 2011 12:46
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.