FOLKLÓRNÍ FESTIVAL PARDUBICE – HRADEC KRÁLOVÉ | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


FOLKLÓRNÍ FESTIVAL PARDUBICE – HRADEC KRÁLOVÉ


Již podvacáté si v Pardubicích a v Hradci Králové podávají ruce dobří sousedé a přátelé folklóru z Čech, Moravy a Slovenska. Otevírají nám srdce pestrou kyticí lidové muziky, písniček a tance. Nabídkou lidového umění, které zůstalo jednou z mála jistot v našem uspěchaném životě. Přijměte srdečné pozvání na „Pernštýnskou noc“ s barvitým koloritem středověkého rynku, na roztančené Masarykovo náměstí s přehlídkou všech zúčastněných souborů, na „Smyslů plný večer“ na Šrámkově statku v Pileticích, do Klicperova divadla na scénické formy folklóru a na nedělní „Rozmlouvání souborů“ na zámku v Pardubicích. Věříme, že i pro Vás bude víkend 3. – 5. června 2011 plný radosti a pohody.

Festival je prestižní přehlídkou souborů, jejichž činnost je zaměřena na zpracování a prezentaci lidového umění folklórního regionu Čechy. Vychází ze skutečnosti, že mezi specifické rysy činnosti neprofesionálních folklórních souborů patří zaměření na širokou škálu prezentace lidového umění. Na rozdíl od festivalů v oblastech, kde je silná komunita živé tradice a jejích nositelů, vychází koncepce tohoto festivalu z možností a potřeb souborů, které musí vyvíjet daleko větší úsilí na udržení tradic nebo přímo na jejich renesanci.
V programech festivalu se představí na 20 folklórních souborů: z dětských to budou Červánek a Dupák Hradec Králové, Formánci Slatiňany, Jitřenka z Dolní Čermné, Perníček a Radost z Pardubic. Jako hosté, tedy soubory z jiných folklórních regionů vystoupí jablonecké Nisanka, Formani ze Slatiňan, Sluníčko z Rokycan, Prácheňáci ze Strakonic, pardubická Lipka, kralický Klas, Český lidový soubor z Chrudimi a Kopaničiar z Myjavy. V dalších programech vystoupí soubory Kašava ze Zlína a formace BU-FO z Prahy.
Festival bude zahájen v pátek 3. června v 19,30 hodin „Pernštýnskou nocí“ v Pardubicích. Sobotní (4. 6.) celodenní program se pak uskuteční v Hradci Králové. Jeho součástí je kromě pestrého programu folklorních souborů a průvodu v krojích také jarmark lidové tvorby a uměleckých řemesel. „Na hradeckém rynku“ je název pořadu, který proběhne od 10 do 16:30 na Masarykově náměstí. Jeho úvodní částí bude dětské pásmo „Věneček tanců a písniček“, tentokrát s mottem: Kdo si hraje, nezlobí …?!. V navazujícím programu „Muzikanti hrajte“ pak vystoupí kromě domácích a zahraničních folklorních souborů také domácí country skupina DOKLOBOUKU a pardubická folková formace MARIEN. Po průvodu účinkujících se ve 13,30 hodin začne odehrávat hlavní program „Roztančené náměstí“. Další část festivalu bude věnována od 16:30 do 18 hodin scénickým formám folkloru na hlavní scéně Klicperova divadla. Program, ve kterém se představí soubory Kašava Zlín a BU-FO Praha, se jmenuje „Už tú smrť nemelem“. Závěr hradecké části festivalu odstartuje v 19 hodin na Šrámkově statku v Pileticích. Program „Přijďte pobejt aneb Smyslů plný večer“ bude jistě patřit k těm nejveselejším, dodává ředitel pořádající společnosti Miroslav Franc a manažerka festivalu Jaroslava Vajrauchová.
V sobotních dopoledních hodinách v Adalbertinu proběhne rovněž odborná část festivalu, taneční a muzikantská dílna.
V neděli 5. června bude festivalový program završen na zámku v Pardubicích pořadem „Rozmlouvání“, který proběhne od 14 do 16 hodin.
Kontakt:

Miroslav Franc
ředitel
miroslav.franc@adalbertinum.cz
www.adalbertinum.cz
606368227
495 513 966


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 31. 5. 2011 15:33
Kategorie: Kultura
Název zdroje: HRADECKÁ KULTURNÍ A VZDĚLÁVACÍ SPOLEČNOST s.r.o. (NEověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.