Festival Musica Figurata Želiv 2012 bude zahájen vernisáží fotografií | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Festival Musica Figurata Želiv 2012 bude zahájen vernisáží fotografií


Želiv – Zahájení třetího ročníku festivalu duchovního umění s názvem Musica Figurata Želiv 2012 se uskuteční v sobotu 30. června v 18.00 vernisáží fotografické výstavy „Lidské tváře“. Autorem fotografií je emeritní přednosta plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici v Olomouci Pavel Hartl. Součástí výstavy budou panely, které připomenou dobovými dokumenty a fotografiemi život opata Víta Bohumila Tajovského. Bude se jednat o dokumenty z jeho pozůstalosti, které nebyly ještě nikdy publikovány.

„Součástí vernisáže bude také hudební vystoupení souboru Musica Cun Gaudio, který zahraje z díla Dietricha Buxtehudeho Sonatu G Dur a soubor kantát ze 17. století. Musica Cun Gaudio se orientuje na duchovní hudbu 17. a 18 století s akcentem na liturgickou vhodnost a pochopení tehdejší hudební praxe. Jejich působení nás přesvědčuje o tom, že duchovní hudba může i dnes plnit svou původní funkci a nebýt jen muzejní relikvií,“ přibližuj ředitelka produkce Hana Konvalinková.
Pavel Hartl se v rámci své profese dívá zblízka do lidských tváří. Tato nutnost a potřeba se pro něj stala i koníčkem. Cestuje po celém světě, pozoruje a fotografuje lidské tváře. Ze své sbírky předkládá výběr svých fotografií tváří lidí z Thajska, Bali, Paraguye, Papuy New Guiney, Trobrianských ostrovů, Austrálie, Kamerunu, Keni, Etiopie a Japonska. „Lidská tvář je nejúžasnější dílo přírody, je to okno do duše člověka. Tam, kde jste to neviděli, objevíte svéráznost, krásu, ušlechtilost i smyslnost. Úžasná antropologická rozmanitost lidí naší planety je stejně důležitá jako rozmanitost kulturní. Představuje naše velké bohatství, kterého je nutno si vážit - s potěšením a pokorou,“ říká Pavel Hartl.

Želivský festival nabídne skvostná vystoupení
Ředitelka produkce Hana Konvalinková vyzdvihuje dvě vrcholné akce festivalu. Tou první je vystoupení souboru Schola Gregoriana Pragensis se skladbami vynikajícího středověkého představitele polyfonního stylu Guillaume de Machauta, který také krátce působil jako sekretář na dvoře krále Jana Lucemburského. „Jeho rozsáhlé vlastnoručně utříděné hudební dílo dnes řadíme k základním kamenům pozdně středověkého stylu ars nova,“ vysvětluje Konvalinková.
Soubor Schola Gregoriana Pragensis patří mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby. „Zaměřuje se jak na sémiologickou interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10. a 11. století, tak i na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. Vystoupení souboru Schola Gregoriana Pragensis bude v želivském opatském kostele jistě velice zajímavým kulturním zážitkem a směle tento koncert můžeme zařadit k jednomu z vrcholů festivalu,“ uvádí Konvalinková
Vzpomínková mše za vězněné řeholníky
Druhé doporučení se týká vzpomínkové mše za 464 kněží a řeholníků, kteří byli v želivském klášteře v letech 1950 až 1956 bez soudu vězněni. Mezi zadržovanými byl i pozdější kardinál František Tomášek, který vedl první vzpomínkovou mši 13. srpna 1968. Tehdy se sešlo asi sto padesát kněží, kteří zde byli internováni.
Na mši bude navazovat vzpomínka jednoho z posledních přímých pamětníků, pana Alexeje Kelina, jehož otec působil v Želivě v 50. letech jako lékař internovaných kněží. „Pan Kelin je potomkem ruských protikomunistických emigrantů. Večer vyslechneme v kostele Narození Panny Marie novodobou premiéru mše ze želivského hudebního archivu- Messa della morte. Jejím autorem je významný barokní skladatel sakrálních skladeb František Ignác Tůma. Skladbu provede soubor Vagantes, který se zaměřuje na autentickou interpretaci staré hudby, především hudby vrcholné renesance a časného baroka,“ uzavírá a zároveň zve výkonný ředitel festivalu František Marek.

Kontakt:
František Marek, výkonný ředitel festivalu 602 542 156, mail: festival@zeliv.eu
Hana Konvalinková, ředitelka produkce festivalu 604 824 626 mail: festival@zeliv.euKontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
http://www.commservis.com
734 335 909
+420 495 279 247


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 25. 6. 2012 7:42
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.