Experti: Domácí vězení bez elektronických náramků nemá smysl | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Experti: Domácí vězení bez elektronických náramků nemá smysl


Do dvou let bude v České republice přes pět set lidí odsouzených k domácímu vězení. Česká republika však jako jedna z mála zemí v Evropské unii nemá dosud systém, který by takto vězněné stoprocentně uhlídal. A tak se může stát, že odsouzený bude sedět místo doma v restauraci. Podle expertů je navíc možné systém zavést za výrazně méně peněz, než se původně v Česku tvrdilo. Část nákladů totiž zaplatí sami vězni.

„Domácí vězení je způsob trestu pro lehčí delikty, který v českém soudnictví funguje od roku 2010. Cílem bylo snížit náklady na hlídání odsouzených například neúmyslných trestných činů,“ popisuje bezpečností specialista Petr Janoszek ze společnosti 3M. „Současný stav je však takový, že neexistuje důkladný systém kontroly domácích vězňů. Mnoho soudců proto institut domácího vězení odmítá využívat,“ dodává Janoszek.
Přitom podle Janoszka existuje efektivní a levný systém, jak odsouzené k domácímu vězení monitorovat. Jeho provoz navíc v některých zemích hradí vězni sami a hlavně výkonem trestu neztratí kontakt s rodinou. Jedná se o elektronické náramky, jejichž provoz se tak finančně vyplatí. Ušetřený čas pracovníků, kteří objíždějí a kontrolují odsouzené je pak možné využít na jejich klíčové role jako integrace odsouzených zpět do společnosti a pomoc obětem trestných činů.

„Kvůli nedostatečné kontrole mají odsouzení stále mnoho svobody a neuvědomují si, že jsou trestáni. Z tohoto důvodu ho soudy udělují minimálně a čeští daňoví poplatníci musí platit mnohem dražší hlídání vězňů v klasických věznicích,“ upozorňuje na závažný fakt Petr Janoszek z firmy 3M, která je největším dodavatelem elektronických náramků na světě.

Náklady na hlídání vězňů neustále rostou
Pokud by však fungoval systém elektronického hlídání, mohl by stát při patnácti stech vězněných za rok ušetřit až půl miliardy korun. Hlídání odsouzených ve věznicích je poměrně nákladné. Denně stát vynaloží na jednu osobu ve výkonu trestu dle statické ročenky vězeňské služby za rok 2010 v průměru 847 korun, tj. 309 255 korun ročně.

Domácí vězení je možné udělovat již dva roky
Kontrola výkonu trestu domácího vězení, který se využívá na základě novely trestního zákona od roku 2010, je v tuto chvíli vykonáván skrze fyzickou kontrolu úředníků probační služby ministerstva spravedlnosti. Tendr na kontrolu domácího vězení skrze systém elektronických náramků, který vyhlásila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová v roce 2010, byl současným ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem zrušen.
Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
734 335 909


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 18. 1. 2012 11:46
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.