Dominik Duka bude podepisovat knižní novinku v Luxoru | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Dominik Duka bude podepisovat knižní novinku v Luxoru


Dominik Duka, Tomasz Dostatni a Jaroslav Šubrt představí 14. prosince od 17 hod. v Paláci knih Luxor v Praze svoji novou knihu rozhovorů Tradice, která je výzvou. Kniha vyšla letos v listopadu v nakladatelství Portál.

Knižní rozhovor se rozhovor týká především arcibiskupových názorů na českou společnost, církev, stát, víru, stav dialogu státu a církve. Spojovacím prvkem všech témat textu je tradice a její smysl v moderních dějinách.

Náboženská tradice byla v komunistickém Československu násilně přerušena. Dokázali jsme po roce 1989 navázat na předchozí křesťanské dědictví? Dochází k duchovnímu obrození? Arcibiskup Duka byl přímým účastníkem tohoto procesu, a jeho výpověď je tedy velmi aktuální a konkrétní.

V jednotlivých kapitolách ukazuje Dominik Duka hlubokou znalost historie. Díky tomu získal rozhovor široký záběr tematický i časový, zahrnuje celé 20. století. Popisuje historické události a jejich vliv na církev, stát a jejich vzájemný vztah, věnuje se dějinám dominikánského řádu a jeho obnově po roce 1989. Dokáže porovnat vývoj v Československu s ostatními středoevropskými zeměmi.

Od 50. let už připojuje i osobní reflexe a vzpomínky. Životopisné prvky pak zesilují v poslední třetině knihy, která se věnuje polistopadovému vývoji, rozdělení Československa a působení v úřadu biskupa a arcibiskupa. Závěr pak patří výhledu do budoucnosti a dalším úkolům české církve.

Rozhovor vznikal v létě 2011 v dominikánském klášteře v Jablonném v Podještědí. Knihu doprovází 24stránková obrazová příloha zachycující nejdůležitější okamžiky ze života arcibiskupa D. Duky.

Mons. Dominik Duka OP je 36. arcibiskup pražský, metropolita a primas český (jmenován 13. února 2010). Dne 22. června 1970 přijal kněžské svěcení. Po odnětí státního souhlasu pracoval patnáct let v plzeňské Škodovce. Za ilegální činnost byl patnáct měsíců vězněn v Plzni-Borech. Byl provinciálem České provincie dominikánů (1986–1998), 24. biskupem královéhradeckým (1998–2010). V dubnu 2010 byl zvolen předsedou České biskupské konference.

Tomasz Dostatni OP je dominikánský kněz, publicista, v 90. letech působil v Praze, kde se zasloužil o rozvoj česko-polských vztahů mezi umělci a intelektuály. Žije v polském Lublinu, kde stojí v čele nadace Ponad granicami. Je autorem několika knih (česky knižní rozhovor s T. Halíkem Smířená různost, Portál, 2010).

Jaroslav Šubrt je šéfredaktor přílohy Katolického týdeníku Perspektivy. Překládá z polštiny.

Více o knize včetně ukázek: http://obchod.portal.cz/produkt/duka-dominik-tradice-ktera-je-vyzvou/Kontakt:

Jitka Pourová
vedoucí marketingu
pourova@portal.cz
724 635 671
283 028 503


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 6. 12. 2011 13:39
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Portál, s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Knižní a časopisecké nakladatelství. Vydává odbornou literaturu (obory: psychologie, pedagogika, sociální práce, politologie, média, antropologie ad.), populárně naučné knihy, beletrii, rozhovory, dětskou literaturu, rádce pro rodiče aj. Vydává rovněž čtyři časopisy - měsíčníky Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3-8. Pořádá semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.