Do konce roku 2011 může z dálnic zmizet 80 % billboardů | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Do konce roku 2011 může z dálnic zmizet 80 % billboardů


Ministerstvo dopravy (MD) po léta tvrdí, že by se rádo zbavilo billboardů u dálnic, ale brání mu v tom platné smlouvy s majiteli billboardů. Nezisková organizace Acta non verba(1) (A.N.V.) zjistila, že to není pravda.

Kdykoliv se nějaké vozidlo srazí s billboardem, ministerští úředníci tvrdí, že ani oni nemají z billboardů radost, ale nemohou se jich zbavit. Vymlouvají se, že billboardy jsou tam umístěny na základě smluv z devadesátých let, které je obtížné vypovědět bez značných sankcí vůči státu.
A.N.V. má tyto smlouvy k dispozici(2) a její právníci je detailně prozkoumali. Došli
k odlišnému závěru. Například smlouvu s agenturou QUO (nyní News Outdoor) lze vypovědět naprosto bez pokut. Přitom tato smlouva povoluje 391 billboardů z celkových 485. Tedy 81 % billboardů na dálnicích a rychlostních silnicích.
Smlouva měla původně platit „jen“ 14 let, do 31. 12. 2006, ale MD ji od té doby „zapomnělo“ vypovědět. Pokud „zapomene“ i letos, smlouva se automaticky prodlouží o další dva roky
do 31. 12. 2013. V případě, že MD konečně „nezapomene“, zmizí do 31. 12. 2011 z našich dálnic většina billboardů.
Tato i ostatní smlouvy o billboardech jsou značně výhodné pro majitele billboardů, nikoli však pro stát. Proti 10 milionům korun ročního příjmu MD stojí přibližně 80 milionů zisku pro majitele billboardů. Celkem se jedná o 485 billboardů. Stát má z jednoho billboardu roční příjem 20 tisíc Kč, zatímco jeho majitelé 220 tisíc Kč.
Ředitel společnosti A.N.V. Vojtěch Razima to komentuje: „Věřím, že konečně přimějeme ministerstvo, aby přešlo od výmluv k činům a alespoň tuto smlouvu vypovědělo. Myslím, že soustavně „zapomínat“ vypovědět pro stát nevýhodné smlouvy není bez korupce možné. Policie si tyto smlouvy může stáhnout z našich stránek a případně zahájit vyšetřování.“
Kontakt:

Vojtěch Razima
ředitel
info@kverulant.org
602547235


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 9. 9. 2010 21:53
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: Acta non verba, o.p.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Acta non verba, o.p.s., byla založena skupinou přátel s cílem vyvolávat tlak veřejnosti proti špatnému fungování státní správy a dosahovat tak konkrétních, pozitivních změn ve veřejném životě. Latinský název Acta non verba lze přeložit: „Ne slova, ale činy.“ To je i motto společnosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.