Do České Skalice přiletí zazpívat pěvecká špička | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Do České Skalice přiletí zazpívat pěvecká špička


V neděli, 6.7. 2014 mají posluchači po dvou letech (bienále) opět mimořádnou příležitost slyšet v maloskalickém kostele Nanebevzetí Panny Marie dva vynikající zahraniční pěvecké sbory. Komorní sbor ARCADIA z Kolumbie (Jižní Amerika) a smíšený sbor „Ruský kánon“ z Moskvy, které vystoupí v České Skalici v rámci mezinárodního prestižního festivalu akademických pěveckých sborů IFAS Pardubice.

V neděli, 6.7. 2014 mají posluchači po dvou letech (bienále) opět mimořádnou příležitost slyšet v maloskalickém kostele Nanebevzetí Panny Marie dva vynikající zahraniční pěvecké sbory. Komorní sbor ARCADIA z Kolumbie (Jižní Amerika) a smíšený sbor „Ruský kánon“ z Moskvy, které vystoupí v České Skalici v rámci mezinárodního prestižního festivalu akademických pěveckých sborů IFAS Pardubice. Umělecká vedoucí a dirigentka Cecilia Espinoza Arango řídí Komorní sbor Univerzity EAFIT z kolumbijského Medellínu, uměleckou ředitelkou a dirigentkou moskevského smíšeného sboru Moskevské státní univerzity kultury a umění je docentka Olga Burova, laureátka mezinárodních sborových soutěží.
Jedná se o výjimečný a jediný koncert v rámci Královéhradeckého kraje.

Repertoár kolumbijského sboru ARCADIA, v němž pracuje celkem 22 zpěvaček a zpěváků, je
foto archiv sboru ARCADIA

velmi rozsáhlý. Sbor se účastní nejvýznamnějších sborových akcí v Kolumbii i prestižních sborových festivalů a soutěží v zahraničí. V roce 2000 získal 3. cenu v kategorii komorních sborů ve sborové soutěži Felipe Vallesiho v Mendoze (Argentina) a v roce 2002 zlatou medaili v kategorii komorních sborů a zvláštní ocenění ve folklorní kategorii v Mezinárodní sborové soutěži na řeckém ostrově Rodos. V roce 2006 se umístil na 3. místě v kategorii komorních sborů v Mezinárodní soutěži Bély Bartóka v maďarském Debrecénu a v roce 2007 byl pozván k vystoupení u příležitosti Sborového sympozia „The Ascending Voice“ („Stoupající hlas“), které se konalo na Peppendine Univerzitě v L. A. (USA). V roce 2010 zvítězil sbor Arcadia v Polyfonní soutěži v Torrevieje (Španělsko) a v roce 2012 byl vybrán jako jeden z 12 sborů k účasti na Soutěži Haralda Andersona ve Finsku.
U sboru působí dva dirigenti:
Cecilia Espinosa je dirigentkou a uměleckou vedoucí Komorního sboru Arcadia. Po absolvování teorie vyučování na Univerzitě v Cambridge jí Britský koncil udělil grant k účasti na vysokoškolském programu King´s College v Londýně. V roce 1996 získala magisterskou hodnost v oboru dirigování orchestru na Harttově škole Hartfordské univerzity v Connecticutu (USA).
Svou doma dobře známou sborovou technikou a interpretací si Cecilia Espinosa vydobyla zasloužené postavení jako lektorka a vynikající pedagožka. Založila a po šest let vedla katedru hudby Univerzity EAFIT v Medellínu a v současné době pokračuje v práci na této katedře jako dirigentka a učitelka interpretačních aktivit. V roce 2000 byla jmenována ředitelkou Univerzitního symfonického orchestru. Jako hostující dirigentka spolupracovala s řadou pěveckých sborů a orchestrů v různých částech země. V roce 2004 se s velkým úspěchem zhostila pozvání k řízení Latinského symfonického orchestru v Sabaudii (Itálie). Jako dirigentka spolupracovala rovněž s Národním orchestrem Kuby a většinou orchestrů v Kolumbii, jako např. s Národním symfonickým orchestrem, Filharmonickým orchestrem v Bogotá nebo Valle symfonickým orchestrem. Po třináct sezón vedla Symfonický orchestr EAFIT, s nímž uvedla v premiéře mnoho latinsko-amerických orchestrálních děl.
Juan David Osorio je absolventem oboru skladba na Univerzitě EAFIT v Medellínu. V současné době dokončuje své magisterské studium oboru dirigování a kompozice na téže univerzitě. Od roku 2010 působí jako 2. dirigent sboru Arcadia. Jeho skladby získaly významná ocenění v Kolumbii i v zahraničí.
*************************************
Smíšený pěvecký sbor „Ruský kánon“ Moskevské státní univerzity kultury a umění je mladý kolektiv s bohatými tradicemi koncertní činnosti, vycházejícími z dlouhodobé historie oboru sborového dirigování na této vysoké škole.
Uměleckou ředitelkou a dirigentkou sboru je od roku 2011 laureátka mezinárodních sborových soutěží docentka Olga Burova.
Koncertní činnost sboru je neobyčejně bohatá a zaměřuje se na interpretaci dramaturgicky zajímavých skladeb ruských i zahraničních klasiků, autorů moderní hudby i úpravy ruských lidových písní.
Sbor spolupracuje též s profesionálními orchestry. Zúčastnil se koncertního provedení opery G. Bizeta Carmen (2012), provedl Messa di Gloria G. Pucciniho, Matoušovy pašije J. S. Bacha (2013) a v listopadu 2013 realizoval ruskou premiéru díla Boba Chilcotta Pět dní, které změnily svět.
„Ruský kánon“ je držitelem diplomu z Mmezinárodní sborové soutěže «Chorus Inside 2008" (Moskva, 2008) a laureátem Celoruského studentského sborového festivalu «Festоs» (Moskva, 2010). V roce 2011 se zúčastnil X. Mezinárodního festivalu univerzitního sborů «Universitas cantat» (Poznaň, Polsko). V témže roce se stal laureátem Mezinárodního soutěžního sborového festivalu duchovní hudby «Crystal Chapel» (Moskva, 2011) a v roce 2012 laureátem Mezinárodní soutěže pěveckých sborů "Slovakia cantat» (Bratislava, Slovensko).
Doc. Olga Burova je sborovou dirigentkou, hudební pedagožkou a významnou osobností veřejného života.
Je zástupkyní vedoucího katedry dirigování Moskevské státní univerzity kultury a umění.
Se svými sbory se stala několikanásobnou laureátkou mezinárodních sborových soutěží. Je držitelkou Zvláštní ceny za nejlepší interpretaci povinné skladby (Mezinárodní festival akademických sborů IFAS, Pardubice, 2012)a „Za vysokou profesionalitu, tvůrčí činnost a významný přínos rozvoji ruské kultury“ získala celonárodní ocenění „Profesionálové Ruska“‚ (Moskva, 2012).
Olga Burova je uměleckou vedoucí a dirigentkou komorního sboru "Ozarenie" (Hudební společnosti Města Moskva), laureáta mezinárodních soutěží a smíšeného pěveckého sboru „Ruský kánon“ (Moskevské státní univerzity kultury a umění), který je rovněž laureátem mezinárodních sborových soutěží.
Je autorkou řady článků z oblasti dějin sborového umění a dětského sborového zpěvu. Významné je i její členství v „Europa Cantat“, Centru ruského sborového umění a Hudební společnosti Města Moskva. Účastní se mezinárodních konferencí o problematice sborového zpěvu, úspěšně působí jako lektorka sborových a sbormistrovských kurzů v Rusku i v zahraničí a jako členka odborných porot národních i mezinárodních sborových soutěží (např. „Legnica cantat“, Polsko, 2012).

Koncert se uskuteční v neděli, 6. července od 16:00 v Maloskalickém kostele Nanebevzetí Panny Marie v České Skalici – Malé Skalici.

Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
http://www.commservis.com
734 335 909
+420 495 279 247


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 15. 6. 2014 13:12
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.