Další úspěch v léčbě leukémie | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Další úspěch v léčbě leukémie


Dospělí pacienti s méně častým typem leukemie, akutní lymfoblastickou leukémií, mají velkou šanci na přežití, díky spolupráci lékařů a týmu odborníků Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a Fakultní nemocnice Brno, Univerzitního leukemického centra a České leukemické skupiny- pro život (Cell).

Výzkumem akutní lymfoblastické leulémie (ALL) dospělých se zabývá poměrně málo pracovišť v Evropě i ve světě. Jde o pracoviště v USA, Německu, Velké Británii, ve Španělsku, Francii, v Itáliia v České republice. „Spolupracujeme s německou skupinou pro léčbu ALL dospělých i s dalšími skupinami., pokračujeme na projektu s Itálií, a to na 7. rámcovém programu Evropské unie“, uvádí prof. Michael Doubek z Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno.
Bez nadsázky lze konstatovat, že brněnské pracoviště patří mezi špičková léčebná zařízení s vynikajícími výsledky na poli ALL dospělých, a to díky novým molekulárně-genetickým analýzám a díky novým protokolům. Dochází k markantnímu posunu v léčbě. Před 10 lety byla úspěšnost léčby 40 %. Nyní se hranice posunula na 60 – 70 % pacientů, kteří žijí v dlouhodobé remisi nemoci.
„Máme vlastní osvědčené léčebné postupy a pracujeme neustále na tom, abychom vytvářeli nové protokoly a jejich varianty, které budou nasazovány na konkrétní podtyp ALL a zlepší prognózu jednotlivých pacientů“, zdůraznil MUDr. Doubek.
Léčebné protokoly Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a FN Brno jsou používány nejen v rámci České republiky, České leukemické skupiny, ale např. i v Polsku. Sjednocování léčby umožňuje zlepšení analýzy výsledků, a tím i možnost dalších vylepšení léčby.
U ALL, jakož i u dalších leukémií, je důležitá rychlá diagnostika a okamžité zahájení účinné léčby, což v rámci Brna umožňuje spolupráce lékařů v Univerzitním leukemickém centru, které zastřešuje všechna pracoviště, která se diagnostice, léčbě i výzkumu leukémie věnují. I když ALL dospělých je heterogenní onemocnění, především kvalitní molekulární diagnostika umožňuje brzké zahájení nejvhodnější a nejúčinnější terapie.
--------------------------------------------------
Jako ocenění léčebných úspěchů ALL dospělých ve FN Brno i v rámci CELL ( zároveň jako uznání mezinárodních aktivit CELL) bylo uspořádáno ve dnech 4. a 5. 4. 2014 v Hlohovci u Lednice pracovní jednání Evropské skupiny pro akutní lymfoblastickou leukemii dospělých (EWALL). Jednání se zúčastnili vedoucí evropských pracovních skupin pro ALL dospělých - německé, francouzské, britské, italské, polské, ruské, české a dalších zemí. Organizátorem akce byl za CELL prof. Michael Doubek.
Na jednání byly probírány možnosti další spolupráce těchto vybraných pracovních skupin v oblasti výzkumu i léčby ALL dospělých.









Kontakt:

Mgr. Irena Wernerová
manažer vnějších vztahů
wernerova@med.muni.cz
www.med.muni.cz
+420 725 914 825
+420 549 49 7331


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 28. 4. 2014 13:30
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: LF MU Brno (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Vysoká škola se zaměřením na medicínu, zdravotnictví, výuku.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.