Další 3 CNG stanice | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Další 3 CNG stanice


Praha 10. ledna Není už dnes žádnou výjimkou, že se otevírá i několik nových CNG plnicích stanic měsíčně, a tak je tomu i hned na začátku tohoto roku. Společnost Vemex, člen České plynárenské unie, otevírá právě dnes novou CNG stanici v Ostravě, která je součástí klasické čerpací stanice. V pátek 13. ledna pak další člen ČPU, společnost E. ON, otevře svou třetí CNG stanici a to v Úpici u Trutnova. V lednu bude ještě otevřena další nová veřejná CNG stanice v Terezíně.

Právě dnes společnosti Vemex a Gascontrol slavnostně otevírají další veřejnou CNG stanici v Ostravě - Muglinově. Stanice bude součástí klasické čerpací stanice společnosti LUKOIL v Bohumínské ulici.

Již v pátek, 13. ledna, bude uvedena do plného provozu rekonstruovaná CNG stanice v Úpici u Trutnova v Královéhradeckém kraji, která se stane také veřejnou stanicí a bude pro motoristy k dispozici v nepřetržitém provozu. Tato stanice je již třetí stanicí na CNG společnosti E. ON a zároveň 36. veřejnou CNG stanicí v ČR.

Do konce ledna pak otevře další veřejnou CNG stanici, tentokrát v Terezíně, společnost Bonett Bohemia, a.s. „Během celého roku předpokládáme otevírání dalších nových CNG stanic, na jaře například přibude CNG stanice v Žebráku,“ říká Markéta Schauhuberová, manager České plynárenské unie.

„To, že je CNG nyní nejrozšířenější a nejatraktivnější alternativní palivo potvrzuje i to, že Česká pošta vypsala v prosinci veřejnou zakázku na 412 vozidel s pohonem na CNG,“ říká Markéta Schauhuberová, manager České plynárenské unie. Na podzim roku 2011 bylo v ČR již přes 3 250 CNG vozidel. „S CNG vozy jezdí u nás už třeba i DHL v Praze, Ostravě i Olomouci, ale i komunální vozy Pražských služeb, polovina všech vozidel Městské policie v Ostravě, přes 340 městských autobusů i minibusů,“ dodává Schauhuberová. I automobilka Škoda se má daleko více než dosud orientovat na alternativní pohony a hlavně na CNG a tak se konečně dají očekávat i verze stávajících vozů na CNG.

CNG vozidla už také mohou parkovat v podzemních garážích. V ČR je dnes asi 50 plnicích stanic, z toho 36 veřejných a nejméně stovku domácích plniček vlastní drobní podnikatelé nebo majitelé rodinných domků.

„V tuto chvíli neexistuje jiné alternativní palivo, které by mělo 13,5 milionů uživatelů po celém světě a nabídku více než sta vozů sériové výroby nejméně 15 světových značek, jako jsou např. Mercedes-Benz, VW, Fiat či Opel. Také 20 tisíc plnicích stanic už umožní objet na toto palivo celý svět. Navíc vozy mají i zachovanou či alespoň dojezdovou nádrž na benzin, čímž padá častý negativní argument, že je málo stanic. I ty ale velmi rychle přibývají. Podle několika různých studií se má v průběhu příštích deseti let objevit na silnicích po celém světě dalších zhruba padesát milionů vozidel, které bude pohánět stlačený zemní plyn. A o tom už dnes nikdo nepochybuje,“ říká Schauhuberová.

Výhody jsou ekologie, ekonomika, bezpečnost a to, že CNG je palivo strategicky výhodné. Za posledních několik let se technický vývoj v oblasti CNG vozidel posunul natolik, že dnes mohou sériově vyráběná CNG vozidla ujet až 940 km, cena za ujetý kilometr je pouze 1 Kč, téměř každá automobilka má model CNG vozidla, cena vozidla na CNG je stejná jako cena vozidla dieselového atd. „Navíc při současném zdražování klasických pohonných hmot až na 36 Kč za litr, je cena za 1 kubický metr CNG, který energeticky odpovídá 1 litru benzinu, ve výši 16-17 Kč bezkonkurenční,“ dodává Schauhuberová.

Souřadnice GPS nových veřejných CNG stanic:
Ostrava: N 49°51'34.499", E 18°17'39.789"
Úpice: N 50°30.33732', E 16°1.55035'Česká plynárenská unie (ČPU) byla založena plynárenskými distribučními společnostmi a státním podnikem Český plynárenský podnik, o.z. Transgas v roce 1994, jako nezávislá a dobrovolná profesní organizace právnických osob. 17 let své existence věnovala ČPU rozvoji podnikatelského prostředí v oblasti plynárenství a představování zemního plynu jako energeticky výhodného a ekologicky šetrného paliva odborné i laické veřejnosti. Věnuje se také významným tématům ovlivňujícím plynárenství v České republice – zejména energetické koncepci, legislativě, podpoře využití zemního plynu pro výrobu elektřiny a dalším tématům s vazbou na plynárenské odvětví. Cílem ČPU je pomáhat rozvoji podnikatelského prostředí navazujícího na plynárenský obor a užití zemního plynu. Jednou z aktivit ČPU je i podpora stlačeného zemního plynu pro dopravu (CNG) jak v osobní, tak zejména v městské a příměstské autobusové dopravě. ČPU dnes sdružuje 16 členů - nejvýznamnější hráče plynárenského průmyslu: RWE Transgas, a.s., NET4GAS, s.r.o., RWE Gas Storage, s.r.o., RWE Gas Net, s.r.o., RWE Energie, a.s., E.ON Energie, a.s., E.ON Distribuce, a.s., Pražská plynárenská, a.s., Pražská plynárenská Distribuce, a.s., VEMEX s.r.o., VČP Net, s.r.o., SMP Net, s.r.o., JMP Net, s.r.o., Jihomoravská plynárenská, a.s., Východočeská plynárenská, a.s. a Severomoravská plynárenská, a.s.. Na mezinárodní úrovni ČPU zastupuje české plynárenství v organizaci Eurogas.
Pro více informací kontaktujte ČPU, paní Markétu Schauhuberovou na adrese Novodvorská 82/803, 142 00 Praha 4, tel: +420 241 027 877, e-mail: schauhuberova@cpu.cz
Kontakt:

Lucie Kadlecová
PR
lucie@stranky.cz
www.cpu.cz


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 10. 1. 2012 8:50
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: Česká plynárenská unie (NEověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.