CzechMed: Chcete jogurt nebo pacemeker? | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


CzechMed: Chcete jogurt nebo pacemeker?


Praha, dne 30. září 2010 – CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na nekompetentní nákup zdravotnických prostředků prostřednictvím elektronických aukcí, kde jediným rozhodujícím kritériem výběru je cena. To je špatně pochopený příměr. Zkusme to takto: Nakupovat zdravotnický materiál pouze podle ceny je více prostoduché než když si běžný občan jde koupit jogurt do samoobsluhy. Při výrobě čehokoliv, se v honbě za co nejnižší cenou nedá vyrábět donekonečna pořád levněji. Dříve nebo později přijde zlom, kdy dalšího snížení ceny se dá dosáhnout pouze zjednodušením, obcházením standardů kvality nebo používáním ještě levnějších vstupních materiálů. U zdravotnické techniky jde o život a jeho kvalitu, není možné k nákupu přistupovat s cílem urvat co nejlepší cenu bez ohledu na kvalitu a funkčnost.

Současná doba je v duchu úspor nákladů a to musí platit i pro zdravotnictví. To je sice pravda, ale nákup zdravotnických technologií prostřednictvím e-aukcí není tím odpovídajícím řešením. Co je na první pohled vidět, je pouze cena. Co však není vidět je skutečnost, kolikrát musíte obměnit nekvalitní výrobek a nahradit jej novým, dalším a to nemluvím o možných komplikacích – např. u operačních rukavic existuje riziko kontaminace pacienta nebo operatéra atd. Na konci dne se nic neušetří ve srovnání s tím, kdyby se nakoupilo v dobrém poměru cena / kvalita rovnou. Tedy přijatelný efekt, za přijatelnou cenu.

„Šetřit co to dá, je momentálně zvlášť „in“. Je to politicky velmi korektní počin. Dále je to jen zástupný problém „par exelence“. Na zdravotnické prostředky se vydává v České republice tak 8% ze všech zdravotnických výdajů. Takže i kdyby se na nich nekrásně ušetřilo, je to bouře ve sklenici vody. Zaměření na zdravotnický materiál a snaha jej prohnat e-aukcemi je pouze líbivý pokus odvádět pozornost od jiných černých děr zdravotnických výdajů. A za třetí – jsou za tím dodavatelé oněch drahých softwarových řešení. Je to voda na mlýn jejich businessu. Z jakých peněz se platí tato softwarová řešení? Přece zase ze zdravotnických. Věci nutno nahlížet v souvislostech,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed.

Jak na nákup zdravotnických technologií?
Odpověď je prostá a přitom vůbec ne jednoduchá. Pokud chce někdo z veřejných peněz nakoupit dobrou hodnotu za peníze, tak to možné je i za současného stavu legislativy. Jestli je zadavatel veden jasným zájmem vysoutěžit co nejlepší hodnotu za peníze se pozná podle toho, jak nechá do svých procesů nahlédnout, jinými slovy, jak bude transparentní. Především pak musí být zřejmé, že zadavateli jde o přesně formulované kvalitativní parametry v rovnováze s cenou. Samotné rozhodnutí pro toho jednoho anebo více dodavatelů pak musí být zdůvodněno tak, že mu lze rozumět. Tedy nejenom, že ten a ten dodavatel nejlépe vyhověl, ale také proč vyhověl. Pak bude zřejmé, na základě čeho zvítězil. Toto zveřejnění nechává stále méně a méně prostoru pro dohady a zákulisní domluvy. Elektronické aukce jsou potom z tohoto důvodu spíše méně vhodné než běžné formy výběrových řízení.
Bližší informace k tématu naleznete na www.czechmed.cz.


* * *

Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)

CzechMed je členem evropské skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti, které vyvíjí, navrhují, vyrábějí a dodávají zdravotnické technologie používané při diagnostice. EUCOMED zastupuje názory 450 firem, které působí na evropském trhu. Jejich technologie slouží k prevenci, léčbě a zlepšení stavu onemocnění a zdravotních postižení. Evropský průmysl zdravotnických technologií investuje ročně do výzkumu a vývoje 3,8 miliardy EUR (tj. více než 110 miliard CZK) a zaměstnává na 435 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Malé a středně velké společnosti tvoří více než 80 % odvětví, proto EUCOMED usiluje o zlepšení přístupu pacientů i odborníků k moderním, inovativním a spolehlivým zdravotnickým technologiím. (Více informací získáte na stránkách www.eucomed.org)

Zdravotnické prostředky a zdravotnické technologie
Definice zdravotnických prostředků je součástí Zákona o zdravotnických prostředcích č. 123/2000 Sb.
Pojem zdravotnické prostředky označuje širokou paletu výrobků používaných ve zdravotnictví ke zlepšení práce lékařů a zlepšení komfortu a úspěšnosti péče pacientů. Jedná se o výrobky využívané v oblastech inkontinenční a stomické péče, chirurgické šití, nástroje a materiály nebo implantáty (kloubní nebo pacemakery). Nesmíme zapomínat ani na diagnostická zařízení a informační zdravotnické systémy.

Pro více informací k tiskové zprávě prosím kontaktujte:


MUDr. Miroslav Palát
Prezident CzechMed
Mobil: +420 724 513 950
E-mail: info@czechmed.cz


Michal Sekowski
RENOIR Public Relations
Mobil: +420 777 833 445
E-mail: michal.sekowski@renoir.cz










Kontakt:

Michal Sekowski
PR manager, Research Coordinator
michal.sekowski@renoir.cz
777833445
724 513 950


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 30. 9. 2010 11:03
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: RENOIR CZ s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Člověk je tvor společenský, proto je pro něj interakce s okolím důležitá. Za úspěšnou komunikací se skrývá nejen obsah sdělení, ale i výrazové prostředky. Mnozí z nás se naučí volit efektivní komunikační strategie prostřednictvím vlastní zkušenosti. My Vám nabízíme zkušenosti našich odborníků z oblasti marketingu, personalistiky, výzkumu, sociologie a psychologie. Vyladíme Vaši komunikaci a zvýšíme její efektivitu. Pracujeme v duchu pravidla, že obraz firmy tvoří její jednotliví pracovníci a jejich způsob komunikace uvnitř i vně firmy.

Oblasti služeb:

* Marketingové komunikace & PR
* Personálního poradenství a osobnostního rozvoje
* Výzkumné činnosti (tradiční forma, RENOIR internetová služba).

Reference:


* ABL bezpečnostní agentura
* ASIS
* Energizer
* Citibank
* DPD
* Horeca
* Zlaté stránky
* KCT Data
* Lucent Technologies
* Kimberly-Clark
* GEUS
* Sportovní areály města Kladna
* Westminster

* Baxter
* Ineos Acrylics
* Pražská teplárenská
* Reckitt Benckiser
* Magistrát hlavního města Prahy
* CAKTIS
* Kralupy nad Vltavou
* Dýšina
* Asociace pro komunikaci ve veřejném sektoru
* Komerční banka G2
* Protherm
* APe CZ
* Vinotteka trantina & trantina
* CzechMed


PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.