CO S KAŠLEM V NEPŘÍZNIVÉM POČASÍ? | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


CO S KAŠLEM V NEPŘÍZNIVÉM POČASÍ?


Nachlazení, chřipkové příznaky, horečka, bolesti svalů, rýma a kašel různého původu – to jsou v těchto dnech nejčastější nezvaní návštěvníci….

V době změn teplot, které jsou v dnešních dnech ovlivněny klimatizací se vyplatí nepobývat v místech, kde je větší koncentrace lidí, potenciálních přenašečů nemoci. Chřipka je kapénková nákaza. Stačí jedno bezohledné kýchnutí někoho ve vaší blízkosti a viry si najdou další domov. Onemocnění může trvat až 10 dní, ale únava, která ji provází, přetrvává i několik týdnů. Chřipka mívá rychlý nástup. Tělo zachvátí slabost a typický pocit celkové rozpadlosti. Horečka dosahuje 39 ˚C a více. Výrazně bolí hlava, krk a svaly, někdy pálí a slzí oči. První dva tři dny vás může trápit dráždivý a suchý „neproduktivní“ kašel. Je vysilující a žádné hleny se při něm nevykašlávají. Poté nastupuje vlhký, produktivní kašel, který slouží k vykašlávání hlenů, a tím k uvolnění dýchací trubice.
Pokud se onemocnění nevyhnete, přicházejí na řadu léky, které tyto příznaky potlačují, případně léčí - léky snižující teplotu, pomáhající při rýmě a léky používané při kašli: „Každý léčivý prostředek obsahuje celý komplex účinných látek a kromě hlavního účinku má tedy i další působení, které může být i důvodem kontraindikace,“ upozorňuje privátní praktická lékařka MUDr.Gabriela Navrátilová a dodává, že to platí zejména u přípravků na kašel: „Jedny kašel tlumí, jiné usnadňují odkašlávání. Z popisu jasně vyplývá, že svým účinkem "jdou zcela proti sobě". Pokud chcete kašel ztlumit, nemůžete zároveň užít lék na odkašlávání, neboť hrozí hromadění hlenu v dýchacích cestách, ale můžete přes den užívat lék na odkašlání a na noc si vzít něco na utlumení, abyste se vyspali.“ K usnadnění vykašlávání hlenů se používají tzv. expektorancia, nebo jejich podskupina mukolytika. Existují v různých formách jako kapky, tablety či tobolky, například osvědčený Ambrosan. Tento prostředek obsahuje účinnou látku Ambroxol, podporující vydatnější zkapalnění, lepší transport a vylučování hlenu. Platí ovšem, že je dobré brát ho nejpozději do 17. hodiny. Jeho užití na noc může totiž způsobit nutkání ke kašli během spánku. Ruší-li výrazný vlhký kašel spánek, pak užívejte expektorancia přes den a na noc antitusika. A ještě něco: každý organismus reaguje po svém - u několika lidí se kašel po stejném přípravku může rozvinout zcela odlišně. Jestliže se do pěti dnů váš stav nezmění, nebo dokonce zhorší, rozhodně nemá smysl kupovat si v lékárně další produkt, ale je třeba navštívit lékaře. Léčbu podpořte dostatkem tekutin, vitamínů a imunostimulancií.


MUDr. Gabriela Navrátilová, privátní praktická lékařka Ústí nad Labem doporučuje
„Při výběru protichřipkových léků určitě hraje roli vaše osobní zkušenost s konkrétními
přípravky. Když vám ani osvědčený prostředek nepomůže, obraťte se na svého lékaře, který zná váš organismus a navíc má od svých pacientů zpětnou vazbu jak o účincích konkrétních přípravků, tak i přehled o výsledném efektu léčby.“
Základem léčby je snížení teploty a bolesti
Protichřipkové léky často obsahují vitamin C, případně látky působící proti bolesti. Velmi často se používají přípravky s obsahem ibuprofenu, který zmírňuje bolesti kloubů, ale také snižuje teplotu a odstraňuje bolest hlavy. Onemocnění chřipkou často provází rýma. Berte jen léky k uvolnění ucpaného nosu a užívání nosních sprejů omezte na tři dny. Pokud se během chřipky objeví i zánět dolních cest dýchacích, je vhodné užívat léky na kašel.
Kdy navštívit lékaře?
• Při teplotách nad 39oC
• Při hnisavém nebo krvavém hlenu
• Při těhotenství či kojení
• U dětí do 6 let
• Trpíte jiným onemocněním
• Užíváte-li i jiné léky
Kontakt:

Andrea Němečková
andrea.nemeckova@guideline.cz
www.promed.cz


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 11. 10. 2011 11:33
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: PRO.MED (NEověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.