Čím blíž u elektrárny bydlí, tím víc se jim tam líbí | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Čím blíž u elektrárny bydlí, tím víc se jim tam líbí


Žít v sousedství elektrárny? Nic horšího člověka nemůže potkat! Takový je podle mediálních zpráv názor běžného obyvatele České republiky. Podle průzkumu, který proběhl ve dvanácti českých a moravských středních školách, je to ale právě naopak.

Život ve stínu chladících věží jaderných elektráren Temelín a Dukovany vadí třem z deseti středoškoláků, kteří bydlí v jejich dvaceti kilometrovém okolí. Zeptáte-li se však studentů ze škol vzdálených od reaktorů sto a více kilometrů, zda by se do okolí jaderných elektráren přestěhovali, odpoví negativně sedm z deseti.
Ještě výraznější rozdíl je u uhelných elektráren. Celkově je jako přijatelného souseda akceptuje necelých 12 procent dotázaných středoškoláků. To, že bydlí v jejich sousedství, však nevadí 25 procentům chlapců a děvčat, kteří v blízkosti elektráren skutečně žijí. Naopak z těch, kdo dnes žijí více než sto kilometrů od nejbližší elektrárny, by se do dvacetikilometrového okruhu kolem ní přestěhoval jen každý šestnáctý, tedy jen 6 procent dotázaných.
Mezi českými středoškoláky zřejmě neplatí stoprocentně ani další stereotyp. Firmy, které se snaží získat souhlas místních obyvatel se stavbou elektráren, slyší v západní Evropě velice často větu: „Postavte si to kdekoli, jen ne za našimi humny!“ Ve světě se pro tento postoj vžil akronym anglického znění této věty NIMBY (Not In My Back Yard). Podle citovaného průzkumu by ho v případě větrných elektráren zaujala jen jedna třetina, u fotovoltaického parku dokonce jen jedna čtvrtina dotázaných českých středoškoláků. Rozdíly podle pohlaví ani současného bydliště by přitom nehrály prakticky žádnou roli.
Výsledky průzkumu mezi bezmála devíti stovkami studentů gymnázií a středních průmyslových škol z celého Česka ukázaly, že přijatelnost života v sousedství uhelných a jaderných elektráren, z nichž pochází přes 90 procent domácího proudu, stoupá s klesající vzdáleností bydliště dotázaných od elektráren.
Odpovědi na celkem 19 otázek průzkumu rovněž naznačily, že studentům není cizí doporučení „Neboj se používat vlastní rozum“ proslulého německého filozofa Immanuela Kanta. Domnívají se totiž, že Česko by mělo rozumným způsobem využívat všechny dostupné zdroje energie. Důraz přitom kladou na jaderné a obnovitelné, zatímco více než polovina dotázaných se vyslovila pro snížení výkonu uhelných bloků. Přitom však značná část respondentů, 42 procent, paradoxně souhlasí se zrušením územních limitů pro těžbu uhlí.
Anonymní průzkum se uskutečnil během osvětové akce Energie - budoucnost. Cyklus, jenž je součástí vzdělávacího programu společnosti ČEZ, nyní uzavírá dvanáctý rok. Dosud se jej při téměř čtyřech tisícovkách besed zúčastnilo přes 152 tisíc chlapců a děvčat ve věku od 14 do 19 let.Kontakt:

Vladimír Labuda
ředitel
vladimir.labuda@jlmpraha.cz
602376840
261213978


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 30. 1. 2012 10:26
Kategorie: Energetika a průmysl
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.