Chráněná území Evropy mají příští sobotu svůj den, slavte s nimi | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Chráněná území Evropy mají příští sobotu svůj den, slavte s nimi


Sobota 24. května je v chráněných územích celé Evropy velmi významným svátkem. Federace přírodních a národních parků Evropy Europarc v roce 1999 totiž 24. květen vyhlásila Evropským dnem parků. Stalo se tak při příležitosti 90. výročí vyhlášení prvních devíti evropských národních parků, což se stalo 24. května 1909 ve Švédsku.

Oslavy Evropského dne parků se chystají i v českých chráněných území. Kompletní přehled je k dispozici na webových stránkiách www.europarc.cz a první z nich se konají již o tomto víkendu. Už tuto sobotu je tedy možné vyrazit na ornitologickou vycházku na Křivoklátsku. Tam se konají také ekohrátky pro děti a rodiče či výstavy fotografií Ptáci kolem nás a Natura aquatica. V moravských Bartošovicích bude sobota patřit již tradičnímu Otevírání Poodří (pěšky, na kole, na loďce…). Na botanickou exkurzi zve Národní park České Švýcarsko, terénní exkurze v rámci celoročních oslav 40. výročí založení zdejší CHKO se chystá i v Jizerských horách.

Příští víkend se pak oslavy rozjedou naplno. Velká slavnost se chystá v sobotu 24. května na vranovském zámku v Národním parku Podyjí, které se zúčastní i ministr životního prostředí Martin Bursík. Sobotní oslavě bude předcházet botanická exkurze a na neděli je ve spolupráci s NP Thayatal připraven Rodinný festival v Hardeggu. Akce pro veřejnost chystají i další české národní parky a řada CHKO. Jarní přírodu si tak můžete užít v Krkonoších, Českém Švýcarsku i na Šumavě, stejně jako v Blanském lese, Beskydech, Českém krasu, Jeseníkách, Lužických horách, Železných horách, na Blaníku, Křivoklátsku, Kokořínsku i na Pálavě.

Federace Europarc sdružuje více než 400 chráněných území z 38 evropských zemí. Členy této organizace jsou též správy všech českých národních parků i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a jejím prostřednictvím Správy všech 25 českých chráněných krajinných oblastí. V ČR působí národní sekce federace Europarc – Europarc ČR. Velkoplošná chráněná území pokrývají zhruba 15 % rozlohy ČR. Chrání ohrožené druhy rostlin, živočichů i jejich biotopů, stejně jako typické ukázky české a moravské krajiny.Kontakt:

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Jakub_Kaspar@env.cz
724 175 927
267 122 040


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 16. 5. 2008 12:01
Kategorie: Zábava
Název zdroje: Ministerstvo životního prostředí (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Ministerstvo životního prostředí je ústřední orgán státní správy s kompetencí v ochraně životního prostředí.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.