ČESMAD spustil dezinformační kampaň o financování veřejné dopravy | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


ČESMAD spustil dezinformační kampaň o financování veřejné dopravy


Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA rozjelo dezinformační reklamní kampaň1, ve které veřejnosti prezentuje financování veřejné dopravy. Billboardy s jednostranně prezentovanými průměrnými čísly vytrženými z kontextu srovnávají průměrnou cenu linkového autobusu s průměrnou cenou všech dálkových i regionálních vlaků v České republice2. Kampaň je naprosto neseriózní, protože srovnává i cenu vlaků přepravujících několik stovek cestujících a následně se snaží o konfrontaci autobusu s vybranými vlaky, v nichž je méně než 20 cestujících.

„Srovnání, které ČESMAD záměrně a vědomě provádí, odpovídá tomu, jako kdybyste srovnávali cenu nájmu garsonky a dvougenerační vily, a pak tvrdili, že bydlení ve vile je několikanásobně dražší,“ říká prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslav Vyka.
I na méně vytížených regionálních tratích se průměrná obsazenost vlaku pohybuje kolem 20 cestujících. Podle vyjádření pana Felixe pro server E151, kde uvádí u vlaku spotřebu paliva 2,6 litrů na osobokilometr, by musely tyto osobní vlaky vykazovat spotřebu v průměru 5200 litrů nafty na 100 kilometrů. Motorové rychlíky obsazeny například 120 cestujícími by pak podle Felixe spotřebovaly více než 31 000 litrů nafty na 100 kilometrů.
„Není pochyb o tom, že celá kampaň je jedna velká demagogie účelově vybraných čísel, které jsou naprosto odtržené od reality, s cílem zdiskreditovat železniční dopravu,“ komentuje kampaň ČESMADU BOHEMIA prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslav Vyka. „Je zřejmé, že ČESMAD chce tímto útokem na železnici odvrátit pozornost od drastických škod na zdraví lidí a životním prostředí způsobovaných kamionovou dopravou, která je právě z těchto důvodů ve všech vyspělých zemích omezována,“ doplňuje Vyka.
„Opravdu nevím, zda svéprávný člověk může srovnávat cenu za jízdu jednoho kilometru regionálního minibusu pro 15 lidí s dálkovým expresem uzpůsobeným pro rychlost 200 km/h s kapacitou více než 700 cestujících,“ ptá se Miloslav Zítka, člen prezídia Svazu cestujících ve veřejné dopravě. „A už nemluvě o tom, že železniční dopravce odvede státu zpět na poplatcích mnohem více, než dopravce autobusový, který za autobusy neplatí ani silniční daň2 ani plošné mýtné,“ dodává Zítka.
„Celý problém spočívá v nerovných podmínkách na dopravním trhu, jejichž nastavení je důsledkem současné dopravní politiky. Tu ale v posledních letech výrazně ovlivňuje kamionová lobby ve prospěch různých úlev pro silniční dopravce, před kterými je železniční doprava dlouhodobě znevýhodněna,“ uzavírá Vyka.

Kontakty:
Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě tel.: 737 131 290
Miloslav Zítka, člen prezídia Svazu cestujících ve veřejné dopravě tel.: 607 992 873

Příloha tiskové zprávy

Srovnání spotřeby paliva železniční a autobusové dopravy:

Po výpočet závislost spotřeby vozidel na počtu cestujících se udává vzorec: Q = Q[l] + q (p) * p
pro autobus Karosa C 934 platí hodnoty: Q [l]= 24,41 + 0,142 p,
pro motorový vůz řady 810 (s novým motorem) platí hodnoty: Q [l]= 26,23 + 0,031 p

kde Q[l] je základní spotřeba bez cestujících v litrech pohonné hmoty / 100 km, q (p) zvýšení základní spotřeby na 1 cestujícího a 100 km a p je počet cestujících.

Z grafu vyplývá, že už při obsazenosti 17 cestujícími je spotřeba paliva motorového vozu řady 810 s novým motorem nižší než autobusu Karosa C 934. A i kdyby by byla průměrná obsazenost vozidel pouhých 10 cestujících, pak je spotřeba nafty u vlaku přibližně 26,54 litrů a u autobusu 25,83 litrů na sto kilometrů – rozdíl spotřeby činí jen 0,7 litrů na sto kilometrů. V absolutních hodnotách to znamená vyšší spotřebu u vlaků přibližně o 2,7% a v žádném případě neplatí několikanásobný poměr spotřeby mezi vlakem a autobusem, uváděný sdružením autodopravců ČESMAD BOHEMIA.

Závěrem: Spotřeba paliva je u autobusu i vlaku srovnatelná a vlastní provozní náklady jsou v podobné výši. Celkovou cenu dopravy ale také ovlivňuje pořizovací cena vozidla, mzdové náklady na obsluhu vozidla (řidič, u vlaku strojvedoucí a také průvodčí), poplatky za dopravní cestu, které platí vlaky na všech tratích, autobusy nikoliv, atd.

Zdroj: Komparace místní a regionální železniční a silniční dopravy z hlediska působení na životní prostředí a snižování energetické náročnosti a možnosti financování z veřejných prostředků, na webu on-line: http://www.mdcr-vyzkum-infobanka.cz/DownloadFile/12773.aspxKontakt:

Miloslav Zítka
člen prezídia
mzitka@centrum.cz
607992873


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 10. 11. 2011 9:12
Kategorie: Doprava
Název zdroje: Svaz cestujících ve veřejné dopravě (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Občanské sdružení Svaz cestujících ve veřejné dopravě.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.