Česko-německý ročník Hudebního festivalu Znojmo přinese hudební premiéry i osvědčená klasická díla | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Česko-německý ročník Hudebního festivalu Znojmo přinese hudební premiéry i osvědčená klasická díla


Červenec ve Znojmě tradičně patří kvalitní hudbě a výtečnému vínu. Od 9. do 26. 7. celé město ožije neopakovatelnou festivalovou atmosférou a přivítá hudebníky a návštěvníky z různých koutů země i zahraničí.

Jedenáctý ročník Hudebního festivalu Znojmo bude zasvěcen dvěma významným skladatelům, Jiřímu Antonínu Bendovi a Georgu Philippu Telemannovi. V česko-německém duchu se ponesou všechny koncerty, které budou doplněny ochutnávkami vín místních vinařů, i doprovodné akce pro všechny věkové skupiny. A nad tím vším bude svědomitě bdít již po desáté patron festivalu Pavel Šporcl.
Hlavním vrcholem festivalu bude scénické provedení Telemannova oratoria Daniel v jámě lvové. „Jedná se o vůbec první scénické provedení tohoto díla v České republice, možná dokonce i ve světě. Scénické provedení oratoria v kostele je u nás opravdovou raritou. Velké naděje vkládám do představitele hlavní role, skvělého polského kontratenora Piotra Olecha,“ přibližuje Roman Válek, umělecký ředitel Hudebního festivalu Znojmo.
„Díky festivalu opět ožívá úžasný prostor kostelu sv. Michala. Předloni jsme uvedli Monteverdiho Combattimento, letos je to Telemannův Daniel v jámě lvové. Tím navazujeme, po zhruba 250 letech, na tradici uvádění oratorií ve Znojmě,“ dodává Jiří Ludvík, prezident festivalu.
Patron festivalu Pavel Šporcl stane na podiu hned dvakrát. V úvodu představí divákům svou novou desku Gipsy Fire a o několik dní později vystoupí společně s violoncellistkou Michaelou Fukačovou a klavíristou Ivo Kahánkem na unikátním Koncertě tří virtuosů. „Setkání tří předních českých virtuosů na jednom podiu je předzvěstí špičkového koncertu. Kromě kvalitní hudby chceme přinést také nevšední zážitek, proto koncert pořádáme v nové lokalitě, na zámku v Jevišovicích. Snažíme se objevovat nová a neobvyklá koncertní místa, abychom diváky zavedli do končin, kam se běžně nevydají,“ popisuje koncert produkční Barbora Buliščaková.
Pocta českým symfonikům, tak zní název jedinečného koncertu s podtitulem Benda - Kramář – Vranický. Kromě skladeb klasicistních skladatelů v podání souboru Czech Ensemble Baroque, zazní ve světové premiéře dílo Lukáše Hurníka. „Koncert bude nabitý netradičními věcmi, které posluchači neuslyší běžně. Premiéru bude mít Sturm und Drang pro klasicistní klarinet a orchestr dobových nástrojů od Lukáše Hurníka, ve kterém budou mít sóla Marjolein de Roos a Ludmila Peterková - první dáma českého klarinetu. Lukáš Hurník je sice soudobý skladatel, ale píše pro orchestr dobových nástrojů – to je v Česku unikátní,“ vyzdvihuje koncert Roman Válek.
Operní pěvkyně Pavlína Senić představuje svůj dobročinný operní recitál na zámku v Uherčicích: „Letos bude uherčický koncert úplně něco jiného, než na co jsme zvyklí. Především bude mnohem více neformální. Jako hosta si pozvu Felixe Slováčka mladšího a také pianistku Ladu Jiráskovou. Pokud se nám to povede, rádi bychom propojili koncert také s aktéry pohádky, která se na zámku zrovna natáčí.“ Po koncertě se již tradičně rozhoří přátelský dražitelský souboj o unikátní vína a výtěžek bude věnován na opravu uherčického zámku.
Své zastoupení na festivalu má také folklórní hudba. Na oblíbeném koncertě Víno, cimbál, po německu se bude střídat cimbálová skupina Cimbal Classic s řízenou degustací a přednáškou o vínech. „Budeme se snažit najít a zahrát z tvorby obou panů takové hudební lahůdky, které budou slušet zvuku Cimbal Classicu, a stejně jako v minulosti vtipně propojit jejich hudbu s tou naší. Věřím, že zase překvapíme nějakým novým pohledem,“ láká diváky cimbalista Dalibor Štrunc.
Novinkou ve festivalové dramaturgii je přesídlení tradičního zámeckého koncertu z Vranova nad Dyjí do Moravského Krumlova. Na Koncertě moravskokrumlovského zámku se představí vítězové interpretační soutěže Letní školy barokní hudby v Holešově 2014. V neposlední řadě se diváci mohou těšit na netradiční Komediální koncert vokálního souboru Gentlemen Singers, na výkony dětských talentů na koncertě s názvem Malí géniové, na hudební putování s Martinem Jakubíčkem Tour de Varhany či na sérii tří komorních vystoupení Výlet s Jiřím Antonínem.
Festivalové koncerty se konají na originálních i starobylých místech a tak odhalují netradiční i klasickou tvář krásného města Znojma. Letní náladu dokreslí všudypřítomné ochutnávky nejlepších znojemských vín a bohatý doprovodný program pro dětské i odrostlejší návštěvníky. V době trvání festivalu lze ochutnat či zakoupit unikátní festivalovou edici vín vybíranou odbornou komisí a také ochutnat speciální festivalové menu ve znojemských restauracích. Vstupenky na vybrané koncerty jsou k dostání v Turistickém informačním centru na Obrokové ulici ve Znojmě a také v předprodejní síti Ticketpro.

Program a další informace na adrese
http://hudbaznojmo.cz/festival/Kontakt:

Eva Fruhwirtová
senior manager
info@commservis.com
http://www.commservis.com
734 335 909
+420 495 279 247


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 17. 6. 2015 10:03
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.