České studny na Haiti - výstava v Senátu zahájena | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


České studny na Haiti - výstava v Senátu zahájena


Praha - V úterý 4. října byla v budově Senátu PČR zahájena výstava o české pomoci na Haiti. Akci pořádanou pod záštitou senátora Petr Šilara (KDU-ČSL) připravilo občanské sdružení Fidcon, jehož pracovníci staví na Haiti studny s pitnou vodou.

Slavnostní vernisáž zahájil senátor Petr Šilar za přítomnosti předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, předsedy Senátorského klubu KDU-ČSL Václava Koukala, pracovníků Senátu, zástupců občanského sdružení Fidcon - včetně aktérů vrtařských misí na Haiti a dalších hostů. Nečekaně akci svojí účastí podpořil nový kubánský chargé d´ affaires Kubánské republiky v ČR Fermin Gabriel Quinones Sánchez jehož země se na Haiti významně angažuje, především v oblasti lékařské péče. On sám se také v roce 2010 po velkých zemětřeseních na Haiti záchranných prací osobně účastnil.

"Na Haiti využíváme speciál Praga V3S. Máme k dispozici vrtací soupravu s dosahem 80 m, výkonný kompresor a doprovodné auto. Studny osazujeme bezúdržbovými manuálními čerpadly francouzské výroby," popisuje svoje působení na Haiti Filip Hlásný, který se zúčastnil už tří misí jako technik, řidič a vrtař a Jiří Kučera, velitel jedné z misí dodává: "Jedná se o fyzicky i psychicky velmi namáhavou práci. Obtížná je logistika, problematické je financování, mise jsou nebezpečné. Uprostřed hor funguje pouze vlastní tým a technika. Ale lidé jsou vděční za každou pomoc, v kterou už ani nedoufají."

Humanitární a rozvojový projekt Praga-Haiti pomáhá konkrétním způsobem obyvatelům Haiti. Jeho cílem je výstavba studní v odlehlých oblastech. V odlesněné a přelidněné zemi bez infrastruktury je nedostatek pitné vody, ta je klíčová také pro prevenci cholery a dalších infekčních chorob.

"Mohu slíbit, že konáním výstavy naše spolupráce určitě nekončí," říká senátor Petr Šilar. "Hledáme možnosti jak aktivity občanského sdružení Fidcon v této oblasti co nejvíce podpořit, nejenom propagací této bohulibé činnosti, ale samozřejmě chceme pomáhat i "s otevíráním dveří" při jednání s místními úřady a firmami, které by mohly pomoci jak finančně, tak materiálně," nastiňuje další možnosti vzájemné součinnosti senátor.

Haiti je nejchudší zemí západní části světa. Je na vrcholu všech žebříčků negativních socioekonomických ukazatelů. V médiích bývá nazýváno "Zemí bez naděje". Je to však chybné označení, protože tato země má naději.

Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout ve Valdštejnském paláci v chodbě místopředsedů. Informační panely, fotografie a předměty ilustrující práci českých vrtařů a život lidí na Haiti, zde budou umístěny po dobu čtrnácti dnů až do pondělí 17. října 2011.

Více informací o projektu Praga-Haiti a životě Haiťanů naleznete na webu www.praga-haiti.cz. Toto dílo můžete podpořit darem na účet veřejné sbírky 2137396359/0800, nebo dárcovskou sms ve tvaru DMS PRAGAHAITI na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 Kč, projekt Praga-Haiti obdrží 27 Kč.

Petr ČadaKontakt:

Petr Čada
asistent senátora
cadap@senat.cz
kduuo.cz


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 5. 10. 2011 18:01
Kategorie: Politika
Název zdroje: KDU-ČSL (NEověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.