Ceny energií klesaly, vydělali jen distributoři | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Ceny energií klesaly, vydělali jen distributoři


Spotřebitelé se obávají, že záminkou pro nové kolo zdražení bude německý „Ausstieg“

Za tři roky mezi červencem 2008 a červencem 2011 klesly v Rakousku velkoobchodní ceny elektřiny o 17,5 procenta. Distribuční společnosti však výrazně zdražily – polostátní elektrárenská společnost Verbund dokonce o 21,7 procenta; dvacetiprocentní hranici překročily ještě další velké firmy: dolnorakouská EVN o 21,6, hornorakouská Energie AG o 20,4 a linecká Linz AG o rovných 20 %.
Uvádí to právě zveřejněná analýza čtvrtletních průzkumů, které spotřebitelská organizace Komora pracujících (AK) prováděla po celé tři roky mezi 14 rakouskými distributory elektřiny a také 11 dodavateli zemního plynu. Při monitoringu porovnává spotřebitelské ceny energií bez poplatků za použití sítě, daní a odvodů s velkoobchodními.
Za stejné tři roky se v Česku snížila cena silové elektřiny o bezmála osm procent. „Tento pokles se projevil i v zákaznických účtech. Vymazal ho však růst poplatků za přenos, daní a zejména příspěvku na obnovitelné zdroje,“ tvrdí mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.
Z příznivého vývoje na světových trzích podle prezidenta komory Herberta Tumpela těžily pouze energetiky, zatímco „spotřebitelé platí stále více a více“. Nejen v Rakousku nyní navíc sílí obavy, že se schválený konec německé jaderné energetiky (Ausstieg) stane záminkou pro další zvyšování cen. Před podobnými snahami varoval dodavatele elektřiny a zemního plynu v deníku Der Standard také šéf rakouského regulačního úřadu E-Control Walter Boltz.

Další informace:
Německá energetická revoluce, tedy definitivní uzavření všech 17 provozovaných jaderných bloků a jejich nahrazení obnovitelnými zdroji, výstavba náhradních kapacit, nových přenosových tras a v neposlední řadě přečerpávacích vodních elektráren, přijde na stovky miliard eur. Němečtí analytici mluví o nejméně 335 miliardách eur. Vicešéf rakouského Verbundu Hannes Sereinig odhadl v deníku Salzburger Nachrichten investice potřebné do roku 2020 na 840 miliard a do roku 2035 až na dva bilióny eur. Dalších nejméně 600 miliard bude zapotřebí na výstavbu přenosových sítí.
Zdroje:
Komora pracujících: www.arbeiterkammer.at/online/strom-und-gas-sind-viel-zu-teuer-62631.html
Der Standard: http://derstandard.at/1311802372473/AK-Kritik-Strom--und-Gaslieferanten-reizen-Marktstellung-aus
Salzburger Nachrichten: www.salzburg.com
Kontakt:

Vladimír Labuda
ředitel
vladimir.labuda@jlmpraha.cz
602376840
261213978


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 4. 8. 2011 10:43
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.