Bohnická divadelní přivítá v Praze soubory z Itálie a Polska | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Bohnická divadelní přivítá v Praze soubory z Itálie a Polska


Ve dnech 22. až 25. září 2011 pořádá Bohnická divadelní společnost a Studio Citadela v Praze další z mezinárodních tvůrčích workshopů, konaných v rámci pozoruhodného dvouletého evropského projektu ACTOR (A Crazy Tour of Reason), který je věnován tvůrcům s handicapem, v tomto případě profesionalizovaným souborům psychiatricky nemocných herců.

Po vstupním květnovém tvůrčím setkání, jež proběhlo v květnu t. r. v Bologni, připravilo nyní pražské STUDIO CITADELA dva workshopy věnované převážně pohybové, rytmické průpravě a klaunérii. Workshopy vedené herečkou a performerkou Petrou Lustigovou a choreografkou, tanečnicí Ivanou Hessovou se konají ve Studiu ALT@ - Hala 30 v Holešovicích.

Předchozí série italských workshopů byla převážně zaměřená na práci s loutkou, hlasovou průpravu a improvizaci inspirovanou mj. tradicí komedie dell arte pod uměleckým vedením Sandry Pagliarani a Lucie Vasini (Arte e Salute, Teatro delle Moline, Teatro Arena del Sole). Další z trojice setkání divadelních skupin umělců s handicapem proběhne začátkem příštího roku v polském Gdaňsku.

V rámci pražského programu projektu ACTOR mohou pražští diváci shlédnout ukázku připravované inscenace BDS "Kabaret Artaud", a to tuto sobotu 24. 9. 2011 od 19 hodin na scéně Divadla Kampa (www.divadlokampa.cz).
________________________________________

Social specific theatre / terapie divadlem a sociální divadlo obecně patří v současnosti ke stále progresivnějším alternativním směrům umělecké teorie a praxe (evropská scéna – George Tabori, Bob Wilson, Peter Schuman, CandoCo, Odin teatret, autorské herectví, teorie performance ad.).

V evropském měřítku se již zavedla tradice umělecky nosných, profesionálních projektů divadel handicapovaných: Theater Maatwerk (Holandsko), Theater Sycorax, Theater Chaosium, TiG (Německo), Cie de l'Oiseau Mouche (Francie) ad. Obdobně ustálené jsou festivaly a tvůrčí setkání, mezinárodní turné těchto divadelních skupin (Madness and Arts World Festival, bienále Terapia i Teatr v Polsku, německá kulturně sociální platforma Lebenshilfe, OFF Avignon ad.). V českém povědomí dosud frekventuje potřeba vnímání sociálního a rehabilitačního, obrodného aspektu umění, stejně jako pozitivní představa o umělecky angažované tvorbě handicapovaných, podstatně méně. Jedním z ojedinělých počinů je v tomto směru právě tvorba Bohnické divadelní společnosti (1991 - 2011).

BOHNICKÁ DIVADELNÍ SPOLEČNOST - BDS je otevřené experimentální společenství profesionálních umělců, psychiatricky nemocných herců-pacientů a přátel, sympatizantů. Soubor vznikl na půdě PL v Bohnicích, od r. 1996 nicméně sídlí a zkouší ve vlastním Studiu Citadela v Praze 1. (Citadela je kulturní místo pro všechny kolemjdoucí - malé studio a cafégalerie s otevřeným chráněným programem divadelní, taneční a výtvarné dílny.)

BDS oslaví v roce 2011 již 20 let činnosti.
Studio Citadela slaví 15 let své existence.

www.studiocitadela.cz
www.bohnickadivadelni.cz
________________________________________

Dvouletý work-in-progress projekt ACTOR je podpořen Evropskou komisí v rámci Programu celoživotního učení Grundtvig.
Kontakt:

MgA. Ivana Hessová
public relations
info@studiocitadela.cz
www.studiocitadela.cz
606952175
222310737


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 21. 9. 2011 17:16
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Studio Citadela (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Studio Citadela je divadelní sdružení založené 1992, jehož hlavním cílem je navazování pozitivních kulturních kontaktů mezi různými sociálními a etnickými skupinami, postiženými tvůrci, mladými začínajícími autory a veřejností. Sdružení sídlí a realizuje své projekty ve stejnojmenném studiu Citadela - kulturně sociálním centru v Praze 1.

Programy:
* vlastní i hostující divadelní projekty
* taneční a pohybové ateliéry
* výtvarný ateliér, arteterapie,
* dílčí studentské a dětské projekty
* výstavy a happeningy, literární večery, slavnosti.

S možností realizovat programy komplexně, na vlastním zkušebním území v historickém středu města, se naplňuje naše představa alternativního kulturního místa pro širokou skupinu umělců, tvůrců, postižených spoluobčanů a kulturní veřejnosti.

Studio Citadela slaví v roce 2011 již 15 let činnosti!
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.