Asertivita v praxi | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Asertivita v praxi


Asertivita je určena každému, kdo chce efektivně budovat vztahy se svým okolím, podporovat svůj úspěch, předcházet stresovým situacím a v případě jejich vzniku je efektivně řešit. Jak podpořit dovednost asertivní komunikace zjistíte v tomto článku.

Asertivita - pojem, který již není výsadou čistě profesionálního jednání, ale je také čím dál tím více skloňován v souvislosti s neformální komunikaci. Pojem, který je nejčastěji přirovnáván k českému ekvivalentu „sebeprosazení“. Ale samotné slovo sebeprosazení není pro asertivní jednání zcela výstižné. Něco mu ještě chybí.
Na poště:
Pošťačka: „Je mi líto, ale nemohu vám vydat manželův doporučený dopis, aby jej mohla vyzvednout jiná osoba než je adresát, musela by mít plnou moc.“
Paní vyzvedávající dopis: „Ale manžel je vážně nemocný a nemůže si přijít pro dopis.“
Pošťačka: „Je mi líto, bez plné moci Vám jej vydat nemůžu“.
Paní přikývne, otočí se na podpatku a opouští poštu.
Však náhle vykřikne pán stojící za ní ve frontě: „Ale paninko, buďte víc asertivní, nenechávejte to jenom tak, pěkně jim na té poště vynadejte, že vám nechtějí ten dopis dát, jenom se nebojte použít lokty!“

Vykazuje odvaha vynadat úředníkům prvky asertivního postoje? Jsme asertivní pokud se prosazujeme s použitím „ostrých loktů“?

Nejme, ačkoliv stále velká část populace vnímá asertivitu jako způsob prosazování se za každou cenu. Být asertivní znamená prosazovat sebe sama, své názory a otevřeně komunikovat - avšak tak, abychom neubližovali svému okolí, s respektem potřeb a pocitů druhých lidí.

Když jednám asertivně:
• Sděluji přímo, co cítím a o co mi jde, zároveň však přihlížím k citům okolí i citům vlastním.
• Přiznávám své chyby, bez sebeponižování.
• Umím naslouchat druhým a přistupovat ke kompromisům.
• Nepovyšuji se, ani neponižuji, spíše než o vítězství nad ostatními mi jde o spolupráci.

Jednat asertivně není dovednost, kterou se můžeme naučit během jednoho dne. Je to soubor mnoha technik a dovedností, které rozvíjíme v průběhu celého svého života.

S tím kudy asertivní cesta vede a jak po ni co nejdříve kráčet Vás seznámí praktický trénink asertivity. Podpoří Vás v dovednosti odmítnout tak, aniž byste z toho měli špatné svědomí, naučí Vás přijímat i dávat pochvalu a také kritiku. Ukáže, že je možné jednat asertivně a prosadit sebe sama, aniž bychom s někým manipulovali, jednali vůči svému okolí pasivně nebo naopak agresivně.

A jak jednáte Vy? Otestujte se na www.softeducation.cz
Kontakt:

office@softeducation.cz
608645237


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 20. 9. 2010 20:43
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: Soft Education (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Čím se zabýváme

Soft Education se specializuje na rozvoj osobnosti převážně v oblasti komunikačních, prezentačních a obchodních dovedností.


Naše Vize

Vytvářet profesionální a cílené programy, které rozvinou Váš potenciál, a podpoří tak možnosti Vašeho úspěchu v osobním i profesním životě.


Náš tým

Naše vzdělávací programy vede profesionální tým mladých a energických trenérů. Jsou to především lidé s odbornými znalostmi, profesionálním přístupem a chutí trénovat. Naši trenéři se pravidelně účastní seminářů a workshopů, které jim umožňují podělit se o své poznatky s ostatními, a osvojit si tak nové metody a dovednosti.


Kde působíme

Naší prioritou je flexibilita a individuální přístup, a proto pořádáme tréninky po celé České republice dle přání a potřeb klienta.


Komu jsou tréninky určeny

Naše interaktivní tréninky jsou určeny všem, kteří se chtějí postavit novým pracovním i osobnostním výzvám a rozšířit své kompetence, znalosti a dovednosti tak, aby každá situace byla zvládnuta konstruktivně a efektivně.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.