Acta non verba podala další trestní oznámení na Ministerstvo dopravy | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Acta non verba podala další trestní oznámení na Ministerstvo dopravy


Obecně prospěšná společnost Acta non verba(1) dnes podala již třetí trestní oznámení na úředníky Ministerstva dopravy. Předmětem trestního oznámení je opět podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti(2). Toho se úředníci měli dopustit tím, že na dálnici D5 povolili billboard, který byl příčinou smrtelné dopravní nehody.

K nehodě(3) došlo 26. listopadu 2008 u Rokycan na 57. kilometru D5 směrem na Prahu. Řidič Fordu Focus uhýbal rychlejšímu Renaultu. Přitom dostal smyk a vyletěl ze silnice přímo do billboardu. Zemřel při převozu do nemocnice.
Billboard, který nehodu způsobil, je doposud na svém místě(4). Ředitel obecně prospěšné společnosti Vojtěch Razima k tomu dodává: „Úředníkům patrně nevadí, že jimi povolený billboard způsobil smrt člověka. Ani firma, která billboard vlastní, neměla tolik slušnosti, aby na něm přestala vydělávat. Kdyby je něco z toho trápilo, asi by ten samý billboard dnes nestál. Považujeme to za výsměch veřejnosti. Každý billboard musel někdo postavit a ve většině případů i povolit. V tomto případě to byli zase úředníci Ministerstva dopravy a podle nás spáchali trestný čin obecného ohrožení.“
Společnost Acta non verba se problematikou nebezpečných billboardů zabývá dlouhodobě. Vedle této kauzy se společnost angažuje proti billboardům na R7, v Praze a na Pardubicku. Cílem společnosti je naprostý zákaz billboardů na dálnicích a jejich výrazné omezení všude jinde.

Další informace:
Vojtěch Razima, ředitel společnosti Acta non verba, o.p.s.
Mobil: 602 547 235
e-mail: vojtech.razima@kverulnat.org
http:// www.actanonverba.cz


Poznámky pro editory:
1. Společnost Acta non verba byla založena v roce 2009. Jde o „watchdog“ organizaci. Cílem je vyvolávat tlak veřejnosti proti špatnému fungování státní správy a dosahovat tak konkrétních, pozitivních změn ve veřejném životě. Latinský název Acta non verba lze přeložit: „Ne slova, ale činy.“ To je i motto společnosti. Internetové stránky jsou na adrese www.actanonverba.cz .
2. Obecné ohrožení z nedbalosti § 273 (1) Kdo z nedbalosti způsobí obecné nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu tím, že zapříčiní požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek nebo sil nebo se dopustí jiného podobného nebezpečného jednání, nebo kdo z nedbalosti takové obecné nebezpečí zvýší nebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti. (2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví, b) spáchá-li takový čin proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, (…….)
3. Fotografie z nehody jsou k dispozici na adrese:
http://www.hzspk.cz/index.php?option=com_ice&Itemid=33&mode=0&catid=248&PageNo=1&imgid=4057
Ukázka:

Zpráva z nehody: http://zpravy.idnes.cz/ridic-fordu-uhybal-rychlejsimu-a-zabil-se-po-narazu-do-billboardu-phu-/krimi.asp?c=A081126_131142_krimi_cen
Kontakt:

Vojtěch Razima
ředitel
info@kverulant.org
602547235


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 6. 8. 2010 16:40
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: Acta non verba, o.p.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Společnost Acta non verba byla založena v roce 2009. Jde o „watchdog“ organizaci. Cílem je vyvolávat tlak veřejnosti proti špatnému fungování státní správy a dosahovat tak konkrétních, pozitivních změn ve veřejném životě. Latinský název Acta non verba lze přeložit: „Ne slova, ale činy.“ To je i motto společnosti. Internetové stránky jsou na adrese www.actanonverba.cz .
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.