15. ročník eLnadruhou - NEJEN lesbického kulturního festivalu úspěšně zakončen | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


15. ročník eLnadruhou - NEJEN lesbického kulturního festivalu úspěšně zakončen


Praha, 29.5.2009 - organizační tým eLnadruhou – NEJEN lesbického kulturního festivalu si pro letošník rok může spokojeně vydechnout. 26. května 2009 byl festival slavnostně zakončen v kině Atlas, kde byly zároveň vyhlášeny výsledky Mezinárodní soutěže animovaného filmu.

Jak bylo v minulých letech zvykem, eLnadruhou se i letos - na přelomu třetího a čtvrtého květnového týdne - "oděla" do růžové a NEJEN lesbickým ženám po dobu šesti dnů, po které festival probíhal - nabízela nejen kulturní, ale i sportovní vyžití.
Zahájení festivalu se uskutečnilo ve středu 20. května 2009 v Café Therapy, kam kromě návštěvnic samotných dorazila i Kateřina Jacques, která nad celým
15. ročníkem festivalu převzala záštitu. Svůj názor na gay a lesbickou komunitu pak vyjádřila v zahajovacím proslovu, kde se mimo jiné zmínila také o nutné úpravě zákona o registrovaném partnertství tak, aby byl srovnatelný s manželským svazkem.
Následující dny festivalu se nesly ve znamení různých žánrů. Ve čtvrtek 21. května byla v kostele Sv. Salvátora na Starém městě poprvé v historii sloužena bohoslužba za gay a lesbickou komunitu, recitovala se zde poezie a celý program pak byl završen vystoupením Salvátorského pěveckého sboru. Činnosti občanského sdružení eLnadruhou byl nakloněn i Goethe-Institut a Francouzský institut, v jejichž prostorách si diváci mohli poslechnout odborně zaměřené přednášky na téma kulturních válek v umění, politice a homosexualitě a také na téma heteronormativity.
Páteční a sobotní program festivalu se - co do pravidelnosti - již více blížil předchozím ročníkům. V rockovém clubu Vagon na Národní třídě měli diváci možnost zhlédnout např. vystoupení skupiny Iglú, charismatickou nálož zpěvačky jménem Vladivojna La Chia nebo svérázné a velice vtipné brněnské rapperky ČokoVoko. Po koncertech následovala již pátým rokem pořádaná a velice oblíbená Maja párty, která byla letos z důvodu spolupráce s internetovým portálem lolla.cz obohacena
o přízvisko Lolla.
Ač byly večery ve Vagonu vcelku vyčerpávající, na osvědčený a zejména fotbalovými hráčkami velice oblíbený sportovní den přišla i přesto spousta sportovkyň, které se
v nedělním tropickém vedru nehonily pouze za fotbalovým míčem. Ve sportovním areálu Na Františku, jehož prostory jsme mohli využít díky laskavému přispění Hlavního města Prahy, se dalo skutečně vyřádit. Návštěvníci si mohli zahrát volejbal, minigolf, vyzkoušet si lezeckou stěnu, vyrobit si transparent na Queer Pride Parade
v Táboře, naučit se sebeobraně právě v rámci účasti na tomto „průvodu hrdosti“, atd. Již zmíněný fotbalový míč byl ale po celý den nejvíce v kurzu, neboť o jeho vsítění mezi sebou zápasilo osm týmů, z nichž byl nakonec vyhlášen ten nejlepší, který převzal putovní pohár Best Group.
Vzhledem k tomu, že v rámci sportovního dne se eLnadruhou rozhodlo uspořádat
i dětský den, ratolesti příchozích homosexuálních párů – a nejen těch – mohly Na Františku shlédnout pohádku o Syndibádovi v podání českobudějovického divadla Studna, pro děti byly mimo jiné připraveny také interaktivní hry a tvůrčí dílny.
Nepředávala se ovšem ocenění pouze za sport. V neděli 24. května 2009 se v Paláci Akropolis již podruhé předávala výroční Cena Colour Planet za dlouholetý přínos LGBTIQ minoritě, kterou za své zásluhy obdržela Marcela Šulcová, bývalá viceprezidentka Sdružení organizací homosexuálních občanů (SOHO).
Posledním oceněním a zároveň i posledním festivalovým dnem bylo vyhlášení výsledků Mezinárodní soutěže animovaného filmu, které probíhalo v prostorách kina Atlas. Soutěže se zúčastnilo celkem šest snímků, z nichž tři nejlepší – Amsterdamský deník (Lukáš Bača), Annička (Iveta Merglová), 1977 (Que Varela) - ocenila odborná porota ve složení: Zuzana Bukovinská (Atelier filmové a televizní grafiky, VŠUP), Eliška Děcká (filmová publicistka a teoretička), Olga Pechová (Katedra psychologie, FF, Univerzity Palackého v Olomouci), Jiří Hromada (herec, dabér, dlouholetý gay aktivista) a Pavel Purkrábek (scénograf). Divácky nejúspěšnějším filmem byla rovněž „Annička“ autorky Ivety Merglové.
Na úplný závěr byli všichni přítomní přizvání k rautu v prostorách kavárny kina Atlas, který byl zároveň oficiálním vyvrcholením celého festivalu. Organizátorky tímto ještě jednou děkují všem, kteří se na festivalu podíleli, podpořili jej nebo ho prostě přišli jen navštívit. Jedno nemůže být bez druhého a bez Vás by nebylo eLnadruhou.
V případě zájmu o další informace se obracejte na tiskovou mluvčí sdružení, Andreu Vašákovou (andrea@elnadruhou.cz), nebo navštivte webové stránky festivalu (www.eLnadruhou.cz).
Kontakt:

Andrea Vašáková
Tisková mluvčí
andrea@elnadruhou.cz
774 877 553


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 29. 5. 2009 16:28
Kategorie: Kultura
Název zdroje: eLnadruhou, o. s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
eLnadruhou, o. s. zastupuje zájmy lesbických, bisexuálních a transsexuálních žen a pořádá NEJEN lesbický kulturní festival eLnadruhou, který je určen všem, bez ohledu na národnost, náboženské vyznání, sexuální orientaci, nebo jiné menšinové zařazení.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.