LUBOMÍR TYPLT – HOLKY. Galerie Chodovská tvrz. Vernisáž: 17.9.2011 od 17 hod. Výstava trvá: 18.9. – 4.11.2011 | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


LUBOMÍR TYPLT – HOLKY. Galerie Chodovská tvrz. Vernisáž: 17.9.2011 od 17 hod. Výstava trvá: 18.9. – 4.11.2011


Výstavu Lubomíra Typlta (1975) na Chodovské tvrzi můžeme brát jako určitý mezník v jeho tvorbě. Prezentuje totiž převážně obrazy, ve kterých se autor odvrací od statických figur dospívajících chlapců, pro něj donedávna typických (například brněnská výstava Mobilizace), k osobité reflexi dívčích postav.

„Obrazy Bílé a Červené šatičky vznikly na konci roku 2010. Dívčí postava si na nich zakrývá rukou obličej, jakoby při pláči nebo když si chrání oči, a navíc třikrát ve stejné pozici. Inscenovaná sériovost pohybu dává intimnímu gestu děvčete podivuhodné vyznění. Znejišťuje nás a odcizuje, zamezuje uvěřit opravdovosti výjevu, na který se díváme“ říká Lubomír Typlt o svých prvních obrazech s dívčí figurou.
V letošním roce vznikly další malby holčiček. „Tentokrát prchají před nějakým neznámým nebezpečím. Může to být oheň, který se na tělech odráží oranžovou barvou, ale také nemusí. Původce nebezpečí je mimo úhel divákova pohledu. Dívky běží a my na jejich tvářích vidíme paniku z nebezpečí, které jim hrozí. Každá postava stojí sama za sebe, ale je i článkem v organismu skupiny“ popisuje Typlt své nejnovější práce.
Podobná změna námětu by mohla být v kariéře umělce i nemalým úskalím, Typlt jí však naopak potvrdil své kvality, zvýraznil své dosavadní tvůrčí strategie a podtrhl dramatičnost svých obrazů. Typické klonování základního motivu (figury), syrová, přímočará reflexe úzkostlivých životních situací, stavba kompozice provázáním pohybu (gesta) a psychiky postav i další nosné prvky Typltových obrazů dostaly nově zvoleným námětem ještě větší váhu.
„Křehký svět dívčí psychiky nás kontrastněji zavádí do zneklidňujících situací. Na pozadí neurčité krajiny se ještě hlouběji noříme do nejasných dramat, původce ohrožení ale zůstává stále skryt. Zatím skryt!? Nezbývá než citovat WWW: …tlačíme se na sebe a vypínače; někdo si zastaví – vystoupí; daleko neuteče…“ uzavírá po svém Typlt.
Lubomír Typlt absolvoval vedle českých vysokých uměleckých škol (VŠUP Praha, Jiří Šalamoun; FaVU VUT Brno, Jiří Načeradský) také Kunstakademii v Düsseldorfu (Markus Lüpertz, Gerhard Merz, A. R. Penck), kde se stal v roce 2004 „mistrovským žákem“ malířského ateliéru A. R. Pencka. Pravidelně vystavuje v Čechách i zahraničí. Nezanedbatelnou částí jeho práce jsou i texty a vizuální stránka hudební skupiny WWW (CD Neurobeat – 2006, a Tanec sekyr – 2009).Kontakt:

Jan Noháč
Marketing a PR
jan.nohac@kczahrada.cz
www.chodovskatvrz.cz
739378305


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 6. 9. 2011 17:27
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Chodovká Tvrz (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Galerie Chodovská tvrz klade důraz především na výstavní a galerijní aktivity a to i v jejich sociálních rolích.
Určujícím faktorem dramaturgie je orientace na současnou malbu a její přesahy v souvislostech s aktuálními kritickými tendencemi oboru.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.