Zmocněnkyně vlády pro lidská práva navštíví Kutnohorsko | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Zmocněnkyně vlády pro lidská práva navštíví Kutnohorsko


Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková dnes navštíví sociálně vyloučenou lokalitu Neškaredice u Kutné Hory. Společně s ředitelem Agentury pro sociální začleňování Martinem Šimáčkem se setká se starostou Kutné Hory Ivo Šancem, se kterým proberou dosavadní činnost agentury v Kutné Hoře a její spolupráci s městem v oblasti sociálního bydlení a postupné revitalizace Neškaredic.

Zmocněnkyně také navštíví sociální firmu Eko-ano s.r.o., která spolupracuje s městskými technickými službami, oblastní charitou a Úřadem práce. Firmu vede romský majitel a zaměstnává i Romy. V Neškaredících se zmocněnkyně setká s obyvateli obce, zhodnotí dosavadní opatření, které město s agenturou realizují a shlédne vystoupení místního romského tanečního souboru.

Zmocněnkyně v pátek navštívila v Ostravě nedobrovolně sterilizované ženy a vesničku soužití

Zmocněnkyně Monika Šimůnková se v pátek 26. 8. v Ostravě setkala s členkami spolku nedobrovolně sterilizovaných žen v čele s jejich předsedkyní Elenou Gorolovou. Ujistila je, že jejich snahy o získání odškodnění za provedení nezákonné sterilizace mají její plnou podporu. Zmocněnkyně s pohnutím vyslechla příběhy jednotlivých žen, které se jí svěřily, že provedení sterilizace bez jejich informovaného souhlasu je zasáhlo nejen emocionálně jako ženy, ale i jako manželky. Řada ze sterilizovaných žen čelila kritice a násilí ze strany manželů, pro něž jako ženy tímto krokem ztratily hodnotu Zákrok měl a má podle vyjádření sterilizovaných žen dopad i na jejich zdraví.

Zmocněnkyně přislíbila, že v rámci přípravy podnětu pro Radu vlády pro lidská práva se zasadí o to, aby ženy, kromě již dříve učiněné omluvy vlády, dostaly všestrannou podporu, která zmírní jejich utrpení. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že návrh zákona o specifických zdravotních službách, který nově upravuje provádění sterilizací ze zdravotních a z nezdravotních důvodů, znemožní, aby se obdobné případy staly i v budoucnu.

Během své návštěvy v Ostravě zmocněnkyně zavítala do Vesničky soužití vybudované po povodních roku 1997 v Ostravě Na Liščině. V současnosti v lokalitě společně bydlí v nově vybudovaných domech asi 200 obyvatel romského i neromského původu a snaží se za podpory pracovníků občanského sdružení a ve spolupráci s majitelem domů RPG RE řešit společné problémy týkající se bydlení, budovat odpočinkové zóny a celkově zvelebovat okolní prostředí včetně hromadného úklidu.


Kontakt:

Monika Šimůnková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva
Tel.: 725 818 423Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 30. 8. 2011 10:17
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.