Vláda schválila rozpočtové rámce: v příštím roce schodek nepřekročí 105 miliard | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Vláda schválila rozpočtové rámce: v příštím roce schodek nepřekročí 105 miliard


Vláda schválila základní obrysy státních rozpočtů na léta 2012 až 2014. V příštím roce by schodek měl činit maximálně 105 miliard korun.

Základní sazba daně z přidané hodnoty (DPH) bude v příštím roce ve dvou sazbách, a to ve výši 14 a 20 procent. Vláda se tak přiklonila k druhé z variant předkládaných ministrem financí Miroslavem Kalouskem.
Vládou schválený návrh také počítá s tím, že v roce 2013 se sjednotí sazby DPH na 17,5 procenta. Návrh vychází z koaliční dohody, která stanovuje fiskální strategii ke snižovaní deficitu veřejných rozpočtů až do 2014.

Schodek rozpočtu by měl od příštího roku postupně klesat ze 4,6 procenta hrubého domácího produktu na 3,5 procenta, 2,9 procenta až na 1,9 procenta HDP v roce 2014, jak s tím počítá konvergenční plán vlády. Cílem je dosáhnout do konce roku 2016 vyrovnaných veřejných rozpočtů. „Už koaliční smlouva určuje naši fiskální strategii,“připomněl premiér Petr Nečas.

Rychlejší snížení deficitu neprošlo

Ministr financí předložil kabinetu dvě varianty návrhu rozpočtu. Ve variantě, ke které se vláda nakonec nepřiklonila, počítal s rychlejším snižováním schodku veřejných financí. Ten měl být v příštím roce ve výši pouhých 95 miliard korun. „Byli jsme připraveni přistoupit na ambicióznější návrh, který by nuloval stav důchodového účtu,“ řekl po jednání kabinetu premiér Petr Nečas. Návrh by ale nepodpořili všichni členové koalice. „Vláda tak vychází z druhé varianty a schodek bude 105 miliard,“oznámil premiér.

„Schválený návrh počítá s tím, že jednotlivá ministerstva budou muset uspořit 1,5 procenta svých provozních výdajů po odečtení mandatorních výdajů," upřesnil ministr Kalousek.
Do 10. srpna musí ministři předložit rozepsané výdaje svých rezortů ministerstvu financí. Do 25. srpna budou tyto výdaje projednávat s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, který musí k 30. srpnu předložit vládě finální návrh rozpočtu veřejných financí. Kabinet má poté čas se návrhem zabývat do konce září, poté jej musí předložit Poslanecké sněmovně.

Rozpočet na rok 2012 počítá s příjmy ve výši 985 miliard korun a výdaji 1090 miliard korun, informoval premiér Petr Nečas. "Celkové výdaje jsou nižší, než povoluje loni schválený výdajový rámec, jen o sedm miliard korun," uvedl ministr Kalousek.

Vláda podle ministra financí Kalouska předpokládá do roku 2013 stabilizaci relativní výše státního dluhu, který by měl mírně přesahovat čtyřicet procent HDP.Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 21. 7. 2011 9:44
Kategorie: Politika
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.